Vores nabolande vil registrere alle dine flyrejse-data

I terrorbekæmpelsens navn barsler EU med et direktiv, som skal tvinge alle flypassagerer i Europa ned i statslige databaser. For Danmark bliver de mange passagerliste-registreringer en helt speciel oplevelse.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Air France)

Læs også:
EU vil have persondata på alle flypassagerer

EU lover skrappere regler for passager-data

I slutningen af sidste uge fik EU et gennembrud i indførelsen af det såkaldte PNR-register, der forpligter alle flyselskaber i EU til at udlevere deres passageroplysninger til alle de EU-lande, som flyselskaberne opererer i.

Det betyder eksempelvis, at når et SAS-fly letter fra Frankfurt Lufthavn mod Barcelona i Spanien, så skal passagerlisten med alle de informationer, som passagerne selv har afgivet til SAS, udleveres til den tyske stat.

Derefter kan Spanien - eller andre EU-lande - ansøge den tyske stat om, at de også må få indsigt i passager-informationerne.

I visse tilfælde vil den tyske stat automatisk overføre informationerne til Spanien (eller andre EU-lande), hvis tyskerne har mistanke om, at der er en farlig person ombord på SAS-flyet.

En indførelse og EU-harmonisering af PNR-registreret (passenger name records) giver således EU-medlemsstaterne indsigt i, hvilke flypassagerer der rejser, hvor de rejser hen, og samtidig kan de udveksle disse oplysninger på tværs landegrænserne.

Bekæmper terror i luften

Formålet med PNR-registreret er at give EU-medlemsstaterne bedre mulighed for at forebygge, opdage, efterforske og retsforfølge terrorhandlinger og grov kriminalitet, skriver Justitsministeriet i en pressemeddelelse.

En forpligtet oprettelse og udveksling af harmoniserede PNR-registre i EU-medlemsstaterne blev foreslået af EU Kommissionen i februar 2011, hvorefter forslaget i sidste uge fik grønt lys fra EU's råd for retlige og indre anliggender (RIA) under ledelse af den danske justitsminister Morten Bødskov (S).

Før forslaget bliver et reelt EU-direktiv, som medlemsstaterne er forpligtede til at indføre, mangler der endnu EU-parlamentets godkendelse, som forventes at kunne tage mellem fire måneder og to år. Godkendelsen vil komme efter en forhandling mellem RIA og Europaparlamentet.

Det betyder PNR-registreringen for dig

Et af de springende punkter i den forhandling bliver, om passagerlister mellem to EU-lande også skal kunne udveksles, eller om det kun er passager-lister i flyvninger til og fra lande uden for EU, der er interessante, som Kommissionen oprindeligt lagde op til med inspiration fra lande som USA, Australien og Canada.

Danmark står uden for

Som udgangspunkt står Danmark uden for arbejdet med PNR-registreret, da Danmark stadig har et forbehold omkring retligt samarbejde med de andre EU-lande.

Det betyder, at Danmark hverken er forpligtet til at modtage eller udlevere oplysninger om passagerer, der lander og letter fra danske lufthavne.

Danmark kan dog ansøge om at få en såkaldt parallelaftale, der i så fald vil stille Danmark på lige fod med de andre medlemsstater, hvis de andre EU-lande vil acceptere en sådan parallelaftale.

Også Storbritannien og Irland står umiddelbart uden for det retlige EU-samarbejde, men begge stater har en tilvalgsordning, som de valgte at benytte sig af med hensyn til indførelsen af ét fælles PNR-system i EU.

Passagerne mærker det ikke

Dermed vil Storbritannien og Irland i lighed med de resterende 24 EU-lande være forpligtede til at udpege et PNR-kontor, som skal indsamle og analysere på de passageroplysninger, som folk giver til flyselskaberne. 

Umiddelbart er der ikke lagt op til, at flyselskaberne skal til at registrere andre oplysninger end dem, der allerede i dag bliver indsamlet.

Samtidig er det meningen, at passagerne bliver adviseret om PNR, når de bestiller en flybillet, men ellers ikke kommer i kontakt med PNR-registrene.

For flyselskaberne betyder en indførelse af et reelt PNR-direktiv, at de fremover skal gøre sig klar til at opstille procedurer for udlevering af PNR-oplysninger. 

Læs også:
EU vil have persondata på alle flypassagerer

EU lover skrappere regler for passager-data

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S