Fejl i Mac OS X Lion blotter dit kodeord

Fejl i Apples nyeste Mac-styresystem betyder, at dit kodeord kan være blevet logget og nu være frit tilgængeligt.

Artikel top billede

Læs også:

På trapperne: Sådan bliver Apples nye Mountain Lion

Computerworld News Service: Apples seneste opdatering til OS X Lion indeholder ifølge en softwarekonsulent en farlig programmeringsfejl.

Den kan afsløre kodeordene til data, der er krypteret med den første version af Apples FileVault.

David I. Emery skriver på websitet Cryptome, at et stykke fejlfindingskode, der uforvarende er blevet efterladt i den seneste udgivelse af styresystemet, version 10.7.3, gemmer i såkaldt klartekst det kodeord, der bruges til at åbne den mappe, som er krypteret af den ældre version af FileVault.

Som bruger er man udsat for denne sårbarhed, hvis man har opgraderet til den seneste version af Lion men stadig anvender den ældre version af FileVault.

Fejlfindingskoden har gemt kodeordene fra alle brugere, der er logget ind på styresystemet siden opgraderingen til version 10.7.3, som udkom først i februar.

"Dette er lige præcist sådan noget, den sikrede FileVault-partition burde beskytte imod," siger Emery i et interview.

Sådan fungerer FireVault

Apple har to versioner af FileVault. Den første version gjorde det muligt for brugeren at kryptere indholdet i hjemmemappen ved hjælp af krypterings-standarden AES (Advanced Encryption Standard) med nøglestørrelser på 128-bit.

Den opdaterede version af produktet, FileVault 2, som medfølger i OS X Lion, krypterer desuden hele harddisken.

Når man opgraderer til Lion men stadig anvender den første version af FileVault, så migreres den krypterede hjemmemappe, som herefter er sårbar overfor denne sikkerhedsfejl.

Emery oplyser, at kodeordene kan læses af enhver med adgang til rodmappen eller med administratoradgang. Men hvad værre er, at kodeordene også er blottede på andre måde.

Emery forklarer, at kodeordene kan læses ved at "starte maskinen op som ekstern FireWire-disk og åbne den som en disk eller ved at starte op i Lions nye gendannelsespartition og derefter bruge den tilgængelige superbruger-shell til at mounte filsystemets primære partition og således få adgang til filen."

"Det ville gøre det muligt at bryde ind i krypterede partitioner på maskiner, man ikke kender login-kodeordet til," advarer han.

Sådan løser du problemet

Det findes heldigvis adskillige måder at løse dette problem.

Emery skriver, at de to ovenfornævnte angreb kan afværges ved blot at anvende FileVault 2. En eventuel angriber skal på den måde kende mindst ét kodeord for at få adgang til diskens primære partition, skriver han.

Herudover kan man sætte firmware-kodeord på, som så skal indtastes for at starte op i gendannelsespartitionen, fra et eksternt medie eller som ekstern FireWire-disk.

Emery advarer dog om, at Apples såkaldte Genius Bar-medarbejdere har en metode til at omgå sådanne firmware-kodeord.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

På trapperne: Sådan bliver Apples nye Mountain Lion

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Internal Account Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S