IT-Brancheforeningen og Dansk Venture opfordrer regeringen til at blande sig i debatten om EU's kommende patentdirektiv.
IT-Brancheforeningen mener, at softwareudviklinen i Europa vil gå i stå, hvis Europa-Parlamentet vedtager det omstridte patentdirektiv, der har været undervejs i lang tid.
Dårlig position
- Hvis forslaget vedtages, vil det betyde en markant indskrænkning i muligheden for at tage patent på software. Det vil stille Danmark og Europa dårligere i den globale konkurrence, siger Jakob Lyngsø, administrerende direktør i IT-Brancheforeningen.
Han forudser, at den danske softwareudvikling vil falde betragteligt, hvis patentdirektivet vedtages.
- Europa risikerer at diskriminere hele den industri, som er alment anerkendt for at have bidraget mest til innovation de seneste 20 år, siger Jakob Lyngsø.
Stor negativ effekt
Samme holdning har Dansk Venture Kapital Forening, der på samme måde er klar til at rette henvendelse til erhvervsminister Bendt Bendtsen (K).
- Direktivet vil få stor negativ effekt. USA er allerede langt foran Europa, og det nye forslag forværrer chancerne for at fremme innovation, siger foreningens formand, Lars Bruhn.
Dansk Venture Kapital Forening mener, at det skal være muligt for virksomhederne at udtage patent på software, hvis Danmark skal være foregangsland og ligge i front på teknologi-området.
Lars Bruhn peger på, at venture-kapitalisterne vil være mere tilbageholdende med at investere i IT-branchen, hvis det ikke er muligt at udtage patent på software.
- En trediedel af de danske venture-investeringer er i de seneste par år sket i software. Men det vil bremse investeringer i Danmark og i Europa, hvis det gøres de facto umuligt at tage patent på software, siger han.
Open source-miljø: Patentering er skadeligt
Det er især open source-miljøet, der finder softwarepatentering skadeligt.
Open source-folket mener, at patentering vil hæmme udviklingen af software og frygter, at det vil blive totalt uoverskueligt for virksomheder og privatpersoner at slå sig igennem skoven af softwarepatenter for ikke at tale om blot at holde styr på, hvad der er patenteret.
Det vil i sidste ende betyde, at ingen vil give sig i kast med at videreudvikle software eller etablere nye virksomheder, mener open source-miljøet.