Memory Card-bo udhules
En retssag i USA om millioner af dollar ser ud til at løbe ud i det rene ingenting for konkursboet efter Memory Card Technology, der krakkede for to år siden med en gæld på mere end 600 millioner kroner. Retssagen har afsløret tvivlsomme forretningsmetoder i dagene op til det børsnoterede selskabs krak. Herhjemme undersøger Bagmandspolitiet sagen og har sigtet flere - heriblandt John Trolle. (Morgenavisen Jyllands-Posten)
L'easy-mobilselskab i luften mandag
Odense-selskabet L'easy springer mandag ud som mobilselskab. Selskabet har lejet sig ind på TDC's mobilnet for at tage kampen op med selskaber som Debitel, Telmore og CBB Mobil. Minutprisen bliver 88 øre, sms-prisen 25 øre, men telefoner kan købes på afbetaling, men uden tilskud. (Børsen)
IT-firma sikrer sig ordre til jagerfly
Lyngby-virksomheden Hiq Wise, der er et datterselskab af svenske HiQ, har fået en ordre på et ukendt millionbeløb i forbindelse med udviklingen af det store jagerfly-projekt, Joint Strike Fighter. Selskabet skal rådgive om et simuleringssystem til jagerfly-projektet, hvor selskabet skal vurdere anvendelsen af flyets software i simulatorer. (Børsen)
Danmark næstbedst til IT i verden
Danskernes adgang til og brug af IT overgåes på verdensplan kun af svenskerne, viser en undersøgelse fra Den Internationale Telekommunikations-union (ITU). Alle de fem nordiske lande ligger i undersøgelsen - som omfatter 178 lande - ligger på Top 10 med Sverige i toppen og Danmark på andenpladsen. Island har fået tredjepladsen, mens Sydkorea kommer ind som nummer fire. (Berlingske Tidende)