Hackerne vælter ind over de mellemstore firmaer

Sikkerheden hos de store virksomheder er for stram, så angriberne går i stigende grad efter de små og mellemstore virksomheder. Efterlevelsen af enkle regler kan dog løse en stor del af problemet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De store virksomheder - i det mindste en væsentlig andel af dem - har tilsyneladende fulgt rådet fra it-sikkerhedseksperterne gennem årene og investeret nok i den digitale sikkerhed til, at det nu er blevet for besværligt, dyrt eller risikabelt for de datakriminelle at angribe dem.

Derfor går de datakriminelle ifølge Verizons 2012 Data Breach Investigations Report (pdf) efter lettere og sikrere mål ved at angribe mindre virksomheder.

Rapporten omhandler "en undersøgelse udført af Verizon RISK Team i samarbejde med Australian Federal Police, Nederlandenes National High Tech Crime Unit, Irish Reporting and Information Security Service, Englands Police Central e-Crime Unit og United States Secret Service."

Verizons security research director, Wade Baker, udtaler til den engelske avis The Inquirer, at datakriminelle masseproducerer deres angrebsteknikker og går efter små og mellemstore virksomheder (SMV'er).

Fra Verizons Security Operations Center i Dortmund i Tyskland bemærker Baker, at SMV'er er "lette mål" for organiseret datakriminalitet sammenlignet med store virksomheder.

Risikoen er for høj

"De datakriminelle har regnet ud, at hvis deres mål er at tjene penge, så er det en løsning, der er forbundet med høj risiko, at angribe en stor virksomhed, som er godt beskyttet, og sandsynligvis har forbindelser til politiet, der vil sætte gang i en grundig efterforskning."

Et masseproduceret, kommercialiseret angreb mod mindre virksomheder med færre beskyttelsesforanstaltninger er derimod kun forbundet med en "meget lav risiko," advarer Baker.

Hvad kan de små og mellemstore virksomheder så gøre ved sagen, kunne man med rette spørge. De har selvfølgelig ikke det samme niveau af ressourcer til rådighed som store virksomheder, men den potentielle omkostning ved kompromitterede data betyder, at de ikke har råd til at se bort fra risiciene.

I et blogindlæg for nylig henviser medarbejder hos Symantec Dal Gemmell til undersøgelsen Cost of a Data Breach fra 2011 udført af Symantec og Ponemon Institute, hvori det estimeres, at "den gennemsnitlige omkostning for en organisation i forbindelse med et brud på datasikkerheden sidste år var 32 millioner kroner, mens omkostningerne per kompromitterede journal lå på 1.130 kroner."

Sådan får du nemt overblik over sikkerheden

SMV'er har dog udmærket råd til en anseelig beskyttelse med "en risikobaseret tilgang til håndtering af trusler," vurderer Mark Baldwin, der er ledende analytiker og konsulent hos InfosecStuff.

"Denne tilgang kan koges ned til, at man afgør hvilke trusler, der udgør den største risiko for forretningen."

Baldwin oplyser at have gjort omfattende brug af oplysninger fra Verizon-rapporten i en risikovurdering for nylig for en SMV, hvor han rangerede risiciene på følgende måde:

- Sårbarhedsstyring: Find og afhjælp softwaresårbarheder på servere og desktoppe. Fokuser på kritiske systemer først og glem ikke tredjeparts-applikationerne.

- Beskyttelse af slutpunkter: Brug antivirus-software, værktøjer til opdagelse og forhindring af netværksindtrængning, værtsbaserede firewalls, scanning af e-mail samt teknologi til websikkerhed.

- Regler om stærke kodeord: Håndhæv stringent, at standardkodeord bliver ændret, at man ikke deler sine kodeord med hinanden, at man bruger komplekse kodeord og at man jævnligt ændrer dem.

- Sikkerhedsoplysning: Oplær medarbejderne i virksomhedens sikkerhedsregler og oplys dem om de mest almindelige trusler. Sørg for, at de ved, hvordan de skal reagere på mistænkelig aktivitet, hvordan de genkender social engineering-angreb og hvordan de bruger deres computere på en sikker måde.

- Adgangskontrol: Minimer antallet af medarbejdere med administratorprivilegier.

- Hav en plan på plads til at reducere effekten af denial of service-angreb: Dette er helt essentielt for enhver virksomhed, der er afhængig af internettet.

Selv med alle disse foranstaltninger kan man selvfølgelig ikke fuldstændigt gardere sig imod kompromitteringer. Men som tidlige flådeadmiral og chef for National Security Agency Mike McConnell bemærkede under en debat om cyberspionage for nylig, så kan erhvervslivets sikkerhedsrisici nedsættes med 85 procent blot ved hjælp af "god cyberhygiejne."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S