Apple bør lære it-sikkerhed af Microsoft

Apple bør tage ved lære af Flashback-udbruddet på Mac OS X for nylig og skele til Microsofts sikkerhedsstrategi.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apples manglende support af ældre versioner af styresystemet til Mac sætter Mac-brugere i fare for angreb.

Det viser udbruddet af botnettet Flashback for nylig, advarer Kaspersky Labs' medstifter, Eugene Kaspersky.

Da botnettet var på sit højeste, var 670.000 computere inficeret på verdensplan.

Det menes, at mere end 98 procent af infektionerne var på Mac OS X.

De fleste inficerede computere var i USA (300.917), efterfulgt af Canada (94.625), Storbritannien (47.109) og Australien (41.600).

Stadig plads til forbedring

Kaspersky har fortalt Computerworlds søstermedie i Australien, at selvom Flashback har været som en "brat opvågning," der har fået Apple til at forbedre sikkerheden, så er der på visse områder stadig plads til forbedring.

Det gælder eksempelvis inden for forlængelse af supportperioden for ældre versioner Mac OS X.

I maj i år stoppede Apple med at producere sikkerhedsopdateringer til Mac OS X 10.5 Leopard, da Mac OS X 10.7 Lion udkom.

"Apple er stoppet med at understøtte nogle af de ældre versioner, men der er stadig millioner af mennesker, der bruger disse versioner af styresystemet," påpeger han.

"Det betyder, at enhver kriminel har frit spil til at inficere alle disse maskiner, hvis der opdages nye sårbarheder."

Microsoft har forlænget slutdato

Microsoft derimod har forlænget slutdatoen for support af styresystemet Windows XP, der udkom helt tilbage i 2001, indtil april 2014.

"Der er så mange mennesker over hele verden, som stadig bruger XP, og Microsoft tager ansvar for sikkerheden," siger Kaspersky.

Han fremhæver, at Apple kunne lære noget af Microsofts sikkerhedsstrategi med omfattende sikkerhedssupport såsom selskabets månedlige udgivelse af sikkerhedsopdateringer på den såkaldte Patch Tuesday samt en grundigere inspektion af kildekoden.

"For 10 år siden var Microsoft sårbar, fordi der var mange fejl i selskabets softwarekode, som det derfor var let at udnytte," siger han.

"Selskabet investerede dog i inspektion af kildekoden for bedre at kunne sørge for, at der ikke var sårbarheder, ligesom Microsoft introducerede systemer til sikkerhedsrettelser."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S