Her er Datatilsynets dom over Microsofts Office 365

Datatilsynet har set nærmere på, hvorvidt danske virksomheder og myndigheder kan sende personoplysninger ud i Microsofts Office 365-cloud.

Artikel top billede

Læs også:

Odense Kommune får nej til brug af Google Apps

Datatilsyn: Der er løsninger for Odense i Google-sag

Datatilsynet har netop afgivet en udtalelse til Microsoft om behandling af personoplysninger i selskabets Office 365.

Udtalelsen indeholder samtidig anbefalinger til de danske virksomheder og myndigheder, der vælger at satse på Microsofts cloud-løsning.

I udtalelsen kan man læse, at Microsoft har tilsluttet sig Safe Harbor-ordningen og samtidig implementeret EU's standardkontrakter for overførsel af personoplysninger til en databehandler i et tredjeland.

Netop det faktum, at data i en cloud-løsning kan sendes uden for EU, har tidligere været en udfordring for danske myndigheder - blandt andet i Odense Kommune, der ønskede at anvende Google Apps.  

Du har selv ansvaret

Datatilsynet skriver i en mail til Computerworld, at man må regne med, at oplysningerne i skyen også havner uden for EU - og at man i den forbindelse skal huske at indhente Datatilsynets tilladelse til tredjelandsoverførslen.

"...og den vil man kunne få, når man har brugt standardkontrakten uden ændringer," skriver kontorchef Lena Andersen.

Datatilsynet skriver desuden i den officielle udtalelse, at det er de danske virksomheder og myndigheder, der benytter Office 365-løsningen, som har ansvaret for at leve op til persondatalovens krav.

I den forbindelse skal man være opmærksom på, at den særlige tredjelandskontrakt selv skal tilvælges, når man køber Office 365-ydelser.

"Det er de dataansvarliges ansvar at sikre, at disse aftaler indgås med Microsoft."

"Efter Datatilsynets opfattelse bør Microsoft give letforståelig information herom, før en kunde i Danmark indgår aftale om brug/køb af Office 365-ydelser. Kunden skal i den forbindelse have tydelig besked om, at kunden skal indgå en tredjelandskontrakt og databehandleraftale."

Sådan får man en godkendelse

Konkret lyder udtalelsen fra Datatilsynet, at "en dansk dataansvarlig virksomhed eller myndighed vil skulle have Datatilsynets tilladelse efter persondatalovens § 27, stk. 4, til overførsel af personoplysninger til tredjelande baseret på kontrakten."

"Ved brug af en kontrakt, hvor der ikke er ændret i forhold til Kommissionens standardkontrakt, skal den danske dataansvarlige virksomhed eller myndighed blot sende en blanket til Datatilsynet med erklæring om, at standardkontrakten anvendes uden ændringer. Selve kontrakten skal ikke sendes med til Datatilsynet."

Selvom en af knasterne ved brugen af cloud nu er ryddet af vejen, er danske virksomheder og myndigheder stadig ansvarlige for, at de data, de sender ud i skyen, behandles i overensstemmelse med lovningen.

"Det er også de dataansvarlige virksomheders og myndigheders ansvar at indgå en databehandleraftale, hvor de får stillet de krav til datasikkerheden i løsningen, som er nødvendige i forhold til deres behov og til opfyldelse af persondataloven," skriver Datatilsynets Lena Andersen til Computerworld.

Læs også:

Odense Kommune får nej til brug af Google Apps

Datatilsyn: Der er løsninger for Odense i Google-sag

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S