Microsoft slår dørene op for licenser

Microsoft løfter med sin hidtil største åbning sløret for en række af teknologierne bag selskabets produkter. Åbningen finder sted som en ny licensordning, der skal være med til at kapre kunder og sikre selskabets markedsposition i tiden, der kommer.

Microsoft åbner med en ny licenspolitik for, at andre selskaber i langt højere grad end i dag fremover vil kunne erhverve sig licenser til teknologien bag selskabets produkter, som Microsoft ellers har holdt hånden over.

I første omgang har Microsoft lanceret to nye licens-programmer, der skal bløde op på den måde, som selskabet licensierer sine intellektuelle rettigheder.

Flere vil følge efter i den kommende tid.

Teknologi skal være tilgængelig

Den nye licenspolitik er et led i selskabets bestræbelser på at gøre dets teknologi mere tilgængelig for andre organisationer og selskaber. Den betyder da også, at en del Microsofts-teknologi for første gang vil blive tilgængelig for rivaliserende selskaber.

Lanceringen af den nye licenspolitik markerer på mange måder, hvordan Microsoft fremover vil forholde sig til sin voksende portefølje af intellektuelle rettigheder.

Mens flere konkurrerende firmaer tjener millioner på at licensiere deres intellektuelle rettigheder, bedyrer Microsoft, at det ikke fremover vil generere nogen særlig stor omsætning på selskabets intellektuelle rettigheder.

I stedet vil selskabet kunne høste fordele ved, at selskabets produkter bliver indlemmet bredere af andre virksomheder, hvilket indirekte vil gavne salget, mener Microsoft.

Forandringerne vil dog ikke medføre nogen fundamental ændring i adgangen til Microsofts kildekoder, som selskabet fortsat i vid udstrækning holder tæt ind til kroppen.

Ny kurs

Microsoft har faktisk haft en licensordning for sine intellektuelle rettigheder på plads i to år og har stillet sin teknologi til rådighed til udvalgte partnere endnu længere.

Forskellen på det gamle og det nye er ifølge Microsoft især fokus. Den nye licensordning er nemlig langt mere struktureret og fremadstræbende, hedder det.

Microsoft har i forbindelse med kursændringen lanceret et licensprogram for sin Cleartype-teknologi, der gør det nemmere at læse tekst på LCD-skærme, samt for sit File Allocation Table-filsystem.

De første firmaer har allerede meldt sig som interesserede - heriblandt Agfa og Lexar.

Microsoft har omkring 4.000 teknologipatenter samt 5.400 patentansøgninger undervejs.

Selskabet afviser, at indførelsen af den nye licenspolitik har noget at gøre med det tiltagende pres fra open source-software, men erkender dog, at det er et mål at skabe et bredere industrielt samarbejde omkring selskabets teknologier.

Relevant link

Microsofts nye licenspolitik

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job