FN diskuterer nettets fremtid i næste uge

Topledere fra 200 lande samles i næste uge i Schweiz for at diskutere internettets fremtid. De skal blandt andet diskutere, om FN fremover skal stå i spidsen for internettet, fastlægge internetskatter og skabe fælles regler for internetsikkerhed.

Repræsentanter fra 200 lande mødes i næste uge i Geneve for at diskutere, om en organisation som FN fremover skal stå i spidsen for internettet, skriver Washington Post

Mødedeltagerne, der blandt andet tæller statsoverhovederne fra Frankrig, Tyskland og mere end 50 andre lande, skal også analysere, hvordan websider og e-mailadresser tildeles, og hvordan man afgør stridigheder på nettet.

Derudover skal forsamlingen forholde sig til det vanskelige spørgsmål om, hvordan man beskatter internetbaserede transaktioner.

Ulande klager over USA-dominans

Flere u-lande har klaget over, at verdens mest synlige organ til at træffe beslutninger vedrørende internettet - det amerikanskbaserede ICANN - ikke repræsenterer u-landenes interesser godt nok.

Derfor mener de, at organisationens kompetencer skal overdrages til en gruppe i alliance med FN.

ICANN er en non-profit virksomhed, der håndterer internettets adressesystem efter aftale med den amerikanske regering. Den private sektor i USA står for omtrent 85 procent af internettets underliggende infrastruktur.

Flere af u-landene mener, at USA har for stor kontrol over ICANN, og at organisationen ikke reagerer på u-landenes behov.

FN skal håndtere internetskat

Sarbuland Khan, der står i spidsen for FN's task force for kommunikations-teknologi, mener, at ICANN har gjort et godt stykke arbejde, men at organisationen ikke helt er fulgt med udviklingen.

Han mener blandt andet, at verdens regeringer i øjeblikket mangler en central autoritet, der kan koordinere regler for internetsikkerhed og skat på online handel.

ICANN mener dog ikke, at gruppen fortjener at blive kritiseret for manglende kontrol, da det aldrig har været ICANN's formål.

Gruppen mener, at den fortsat skal stå i spidsen for internettets adressesystem, men at FN godt kan tage sig af internetskatter og sikkerhed på nettet fremover.

Næste uges møde skal resultere i en række målsætninger, der skal føre til en række endelige beslutninger på området ved et topmøde i Tunesien i 2005.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job