Derfor er dine web-adgangskoder alt for ringe

Et sikkerhedsfirma har analyseret mere end en million adgangskoder fra en populær webtjeneste. Se resultatet her.

Artikel top billede

Læs også:

Afsløring: Så let kan andre gætte din PIN-kode

Så sent som for et par uger siden blev LinkedIn ramt af en større password-skandale, hvor flere millioner bruger-adgangskoder blev stjålet.

Også det amerikanske dating-site eHarmony oplevede i denne måned, at hackerne tog sig lidt for kærligt af 1,5 millioner adgangskoder, der blev nuppet.

Nu har sikkerhedsfirmaet Trustwave analyseret omkring 80 procent af eHarmony-adgangskoderne, der er blevet offentliggjort på nettet. Konklusionen er, at netbrugernes kreativitet i forhold til adgangskoder stadig halter noget efter.

"Generelt forstår brugere stadig ikke behovet for stærke adgangskoder, og de vil fortsætte med at oprette adgangskoder, der kun lever op til minimumskravene," skriver Trustwave i et blogindlæg.

Sikkerhedsfirmaet kritiserer blandt andet eHarmony for, at adgangskoderne blev opbevaret i "det svage MD5-format," og at de ikke krævede, at brugerne skulle bruge både store og små bogstaver.

Her er resultaterne af anaysen

Trustwave har set nærmere på bestemte mønstre i bruger-adgangskoderne.

Blandt andet viser analysen, at langt de fleste adgangskoder er på seks, syv eller otte tegn, mens procentdelen falder drastisk, når man søger efter adgangskoder med flere tegn.

"En interessant statistik er, at 99,5 procent af adgangskoderne ikke indeholder et specielt tegn. Størstedelen indeholder bogstaver og tal, hvilket er en forbedring i forhold til, hvad vi ellers har set."

Blandt andet viser Trustwave-analysen, at 57 procent af adgangskoderne indeholder både bogstaver og tal, mens 41 procent kun indeholder bogstaver og 1,5 procent kun indeholder tal.

"Det er interessant, at vi fandt de 100 mest populære hundenavne oftere end de 100 mest populære pigenavne," skriver Trustwave, der spekulerer i, om det kan have noget at gøre med, hvem der er de typiske brugere af dating-sitet.

Det kan måske også være forklaringen på, at ordet Love er et af de password, der er ofte anvendt, ligesom også Sex og Lover anvendes en del gange.

Behov for stærkere koder

Uanset hvad, peger Trustwave på, at analysen viser, at der stadig er behov for at brugere og leverandører af webtjenester har password-styrken i fokus - det kan blandt andet ske ved at skelne mellem store og små bogstaver.

Det er ikke så længe siden, at en undersøgelse fra it-instituttet på Cambridge afslørede, at også vores fire-cifrede pinkoder er svage.

Konklusionen var, at vores PIN-koder er for lette at gætte, fordi kreativiteten er lille, når det kommer til at vælge tal-sammensætningen.

Forskerne kunne blandt andet konkludere, at der ofte optræder både datoer, årstal, tal i bestemte rækkefølger og lignende i PIN-koderne.

Læs også:

Afsløring: Så let kan andre gætte din PIN-kode

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S