EU siger blankt nej til ACTA med stort flertal

Med meget stort flertal siger EU nej til den omstridte overvågnings-lov, ACTA.

Artikel top billede

EU-Parlamentet siger med et overvældende flertal blankt nej til den kontroversielle ACTA-aftale (Anti-Counterfeiting Trade Agreement).

Til afstemningen onsdag stemte 478 parlamentsmedlemmer nej til forslaget, mens kun 39 stemte ja.

Dermed fulgte størstedelen af parlamentet anbefalingerne fra fem af de grupper, der har arbejdet med ACTA-forslaget.

Beslutningen betyder, at ACTA-forslaget ikke kan vedtages som lov i nogen af EU-landene, hedder det.

ACTA-aftalen er ellers tidligere blevet underskrevet af EU-Kommissionen og 22 EU-lande, hvilket udløste et ramaskrig og mange protester, som efterfølgende fik flere lande til at tvivle på aftalen.

Vil ramme borgerne

Centralt i kritikken af aftalen står det digitale område. Kritikkere af ACTA-aftalen har fremhævet, at den giver plads til, at lande kan tvinge deres internet-leverandører - ISP'erne - til at agere politi overfor landets borgere.

Flere af EU-parlamentets medlemmer har angiveligt også været utilfredse med, at dele af ACTA-aftalen har været forhandlet i hemmelighed og kun kom til offentlighedens kendskab via afsløringer på Wikileaks i 2008. 

EU's privacy-vagthund - European Data Protection Supervisor - har skarpt kritiseret ACTA-forslaget for at krænke borgernes privatliv.

Organisationen har fremhævet, at ACTA kan føre til udbredt overvågning af internettet og borgernes færden på nettet.

Den internationale ACTA-aftale kan kun træde i kraft, hvis den ratificeres af seks af de 11 underskrivere, som var EU, Australien, Canada, Japan, Sydkorea, Mexico, Marokko, New Zealand, Singapore, USA og Schweiz.

Mexico har allerede sagt nej, og Australien og Schweiz ventes også at afvise aftalen.

Selv Japan, hvor aftalen oprindeligt blev underskrevet, er kommet i tvivl.

Læs også:

Derfor hidser så mange sig op over ACTA-aftalen.

Teleselskaber: Derfor er ACTA aldeles overflødigt.

Skrap piratlov udskudt efter højlydte protester.

EU godkender omstridt ACTA-aftale.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg