Glem Windows 8-opgradering fra Vista eller XP

Vil du gerne opgradere til Windows 8, når Microsofts kommende styresystem er på gaden? Læs her, hvorfor Vista- og XP-brugere bør holde sig fra at opgradere.

Glem Windows 8-opgradering fra Vista eller XP

Microsoft har informeret udvalgte partnere om, hvilke muligheder slutbrugere får for at opgradere til Windows 8.

Og det ser ikke rosenrødt ud for ejere af XP og Vista. Disse oplysninger stemmer overens med det, Microsoft sagde, da de udgav det såkaldte Windows 8 Consumer Preview, nemlig at det er nødvendigt at køre Windows 7, hvis du vil have en fuld opgradering til Windows inklusive alle filer, indstillinger, konti og programmer. Det skriver zdnet.com.

Den amerikanske it-side fortæller, at maskiner med Windows XP og Vista i reglen godt kan opgraderes til Windows 8, men du får ikke alle dine personlige data med over på Microsofts kommende styresystem.

Her er konsekvenserne

Bruger du aktuelt Windows Vista, kan du se frem til at få brugerkonti, filer og indstillinger flyttet med over på din Windows 8-platform, men du må undvære installerede programmer. Er du XP-bruger, må du nøjes med brugerkonti og filer.

Skulle du - samtidig med opgraderingen - være interesseret i at skifte fra en 32-bit til en 64-bit udgave af Windows, skal du være opmærksom på, at det kræver en helt ren installation.

Uanset hvilken platform du kommer fra, vil vi uanset hvad anbefale dig en ren installation i forbindelse med, at du anskaffer dig nyt Windows-styresystem. Det højner oftest stabiliteten og sikrer den bedst mulige ydelse.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S