Glem Windows 8-opgradering fra Vista eller XP

Vil du gerne opgradere til Windows 8, når Microsofts kommende styresystem er på gaden? Læs her, hvorfor Vista- og XP-brugere bør holde sig fra at opgradere.

Glem Windows 8-opgradering fra Vista eller XP

Microsoft har informeret udvalgte partnere om, hvilke muligheder slutbrugere får for at opgradere til Windows 8.

Og det ser ikke rosenrødt ud for ejere af XP og Vista. Disse oplysninger stemmer overens med det, Microsoft sagde, da de udgav det såkaldte Windows 8 Consumer Preview, nemlig at det er nødvendigt at køre Windows 7, hvis du vil have en fuld opgradering til Windows inklusive alle filer, indstillinger, konti og programmer. Det skriver zdnet.com.

Den amerikanske it-side fortæller, at maskiner med Windows XP og Vista i reglen godt kan opgraderes til Windows 8, men du får ikke alle dine personlige data med over på Microsofts kommende styresystem.

Her er konsekvenserne

Bruger du aktuelt Windows Vista, kan du se frem til at få brugerkonti, filer og indstillinger flyttet med over på din Windows 8-platform, men du må undvære installerede programmer. Er du XP-bruger, må du nøjes med brugerkonti og filer.

Skulle du - samtidig med opgraderingen - være interesseret i at skifte fra en 32-bit til en 64-bit udgave af Windows, skal du være opmærksom på, at det kræver en helt ren installation.

Uanset hvilken platform du kommer fra, vil vi uanset hvad anbefale dig en ren installation i forbindelse med, at du anskaffer dig nyt Windows-styresystem. Det højner oftest stabiliteten og sikrer den bedst mulige ydelse.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura