Dansk Industri bekæmper spam

Dansk Industri tager kampen op mod de store mængder spam, der hver dag belaster virksomhederens IT-infrastruktur. En ny komplet vejledning skal være med til at sætte en prop i for spam-mails. Især bør virksomhederne udarbejde retningslinier for spam-bekæmpelse, hedder det.

E-mails med opfordringer til at købe penisforstørrende apparater, til at hjælpe royale nigerianere, der tilfældigvis er brændt inde med meget store pengebeløb og til at investere i mægtige pensionsmuligheder er et stort problem for mange virksomheder.

Mere end 30 procent af alle danske e-mails kan klassificeres som spam, og det koster kassen i længden.

Ændret adfærd hjælper

Sådan behøver det imidlertid ikke at være, mener Dansk Industri. For med en smule ændret e-mail-adfærd i virksomhederne kan mængden af spam nedbringes markant.

Det fastslår Dansk Industri i en ny såkaldt antispam-vejledning, som organisationen har udarbejdet som den første, der herhjemme gennemgår råd indenfor spam-bekæmpelse.

Vejledningen peger især på, at virksomhederne bør udarbejde retningslinier for håndteringen af spam sammen med deres IT-sikkerhedspolitik, hvor de blandt andet bør vurdere, hvilke omkostninger de er villige til at tage, og hvor stort et omfang spam de kan tolerere.

Spam har i den seneste tid for alvor været på dagsordenen som et af internettets store problemer, der koster både tid og masser af storage-plads.

Både virksomheder og myndigheder tager problemet alvorligt. Således har Microsoft bestemt, at e-mail-serveren Exchange skal have indbygget spamfilter, mens USA er på vej med en omfattende lov, der vil forbyde spam med trusler om hårde straffe.

Man regner med, at knap fire ud af 10 spammails bliver afsendt fra USA. Næststørste spamland er Kina.

Relevant link

DI's vejledning om spambekæmpelse (pdf)

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S