Spar penge: Her fremkalder du feriefotos billigst

Der er nemt flere hundrede kroner at spare, når dine feriefotos skal fremkaldes via nettet. Vi har gjort det hårde arbejde og viser her, hvor du finder de bedste tilbud.

Du har sikkert skudt massevis af fotos med både mobil og kamera i løbet af sommeren, og billederne har nu udsigt til et ensomt liv på et hukommelseskort eller på computerens harddisk.

Men sådan behøver det ikke være.

Det er enkelt og ikke voldsomt dyrt at få billederne fremkaldt, så de kan hænges på køleskabet, sættes i en ramme i stuen eller deles ud til venner og familie.

I vores hastigt voksende digitale verden er der faktisk noget ganske charmende over at stå med et fysisk foto hånden.

Vi har taget et pristjek hos syv onlinebutikker, der alle tilbyder fremkaldelse og levering.

Overblikket siger ikke noget om kvalitet, men udelukkende om pris.  

Vi har som udgangspunkt valgt standardpapir alle de steder, hvor det var muligt.

Pristjekket er foretaget hos Bilka, Elgiganten, Photocare, Billedbutikken, Pixum, Snapfish og Foto.com.

Vi har søgt på en samlet pris for 150 billeder i 10 gange 15 centimeter og yderligere 25 fotos i 13 gange 18 centimeter.

Den totale pris er inklusive porto og eventuelle gebyrer.

Det er dog muligt selv at hente billederne hos eksempelvis Bilka og Billedbutikken og på den måde spare lidt ekstra.

Her er oversigten:

Med vores fremkaldelse af 150 billeder i 10 gange 15 centimeter og 25 fotos i 13 gange 18 centimeter får vi den bedste pris hos Pixum.

Samlet koster det 176,25 kroner at få billederne fremkaldt og leveret til døren.

Det er flere hundrede kroner billigere end hos Photocare, hvor en fremkaldelse af præcis samme antal fotos løber op i 422 kroner. Der er med andre ord 245,75 kroner at spare.

Igen skal det understreges, at dette pristjek ikke siger noget om kvalitet, men udelukkende fastslår, hvor det er billigst at få fremkaldt billeder online.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S