Spar penge: Her fremkalder du feriefotos billigst

Der er nemt flere hundrede kroner at spare, når dine feriefotos skal fremkaldes via nettet. Vi har gjort det hårde arbejde og viser her, hvor du finder de bedste tilbud.

Du har sikkert skudt massevis af fotos med både mobil og kamera i løbet af sommeren, og billederne har nu udsigt til et ensomt liv på et hukommelseskort eller på computerens harddisk.

Men sådan behøver det ikke være.

Det er enkelt og ikke voldsomt dyrt at få billederne fremkaldt, så de kan hænges på køleskabet, sættes i en ramme i stuen eller deles ud til venner og familie.

I vores hastigt voksende digitale verden er der faktisk noget ganske charmende over at stå med et fysisk foto hånden.

Vi har taget et pristjek hos syv onlinebutikker, der alle tilbyder fremkaldelse og levering.

Overblikket siger ikke noget om kvalitet, men udelukkende om pris.  

Vi har som udgangspunkt valgt standardpapir alle de steder, hvor det var muligt.

Pristjekket er foretaget hos Bilka, Elgiganten, Photocare, Billedbutikken, Pixum, Snapfish og Foto.com.

Vi har søgt på en samlet pris for 150 billeder i 10 gange 15 centimeter og yderligere 25 fotos i 13 gange 18 centimeter.

Den totale pris er inklusive porto og eventuelle gebyrer.

Det er dog muligt selv at hente billederne hos eksempelvis Bilka og Billedbutikken og på den måde spare lidt ekstra.

Her er oversigten:

Med vores fremkaldelse af 150 billeder i 10 gange 15 centimeter og 25 fotos i 13 gange 18 centimeter får vi den bedste pris hos Pixum.

Samlet koster det 176,25 kroner at få billederne fremkaldt og leveret til døren.

Det er flere hundrede kroner billigere end hos Photocare, hvor en fremkaldelse af præcis samme antal fotos løber op i 422 kroner. Der er med andre ord 245,75 kroner at spare.

Igen skal det understreges, at dette pristjek ikke siger noget om kvalitet, men udelukkende fastslår, hvor det er billigst at få fremkaldt billeder online.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job