Til alle kloge it-folk: Kaspersky har brug for hjælp til at knække kode

Et af verdens store sikkerhedsfirmaer har brug for hjælp fra folk, der ved noget om kryptering.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Kaspersky Lab efterspørger hjælp fra kryptografer i verdensklasse til at knække krypteringen af den stadig gådefulde last, der leveres af spionage-malwaren Gauss.

"Vi inviterer enhver med interesse i kryptologi og matematik til at deltage sammen med os i arbejdet med at løse mysteriet og udforske de skjulte data," skriver sikkerhedsleverandøren i et blogindlæg.

Ukendt payload

Dens såkaldte payload er en af de mange ukendte faktorer i forbindelse med det avancerede spionage-værktøj Gauss, som Kaspersky opdagede i sidste uge.

Gauss overvåger ifølge sikkerhedseksperterne finansielle transaktioner med mellemøstlige banker og er udviklet eller sponsoreret af en eller flere nationalstater.

Selvom Kaspersky er kommet frem til, at lasten leveres via USB-flashdrev - for at kunne trænge ind i computere, der ikke er tilsluttet internettet - så er selskabet stødt på en mur i forsøget på at afkode modulet, der er krypteret med RC4.

RC4, der blev udviklet af RSA Security for 25 år siden, bruges også i SSL (secure socket layer) til at kryptere kommunikation mellem websites og browsere.

Genereres dynamisk

Kaspersky bemærker, at lastens krypteringsnøgle genereres dynamisk af den pc, der er malwarens mål.

"Det forhindrer alle andre end det (eller de) udvalgte mål i at læse indholdet i disse sektioner," oplyser Kaspersky.

"Det kan i praksis ikke lade sig gøre at knække krypteringen med et simpelt brute force-angreb."

Da Gauss er blevet sat i forbindelse med Flame, der er et andet spionage-værktøj målrettet iranske pc'er, og da de fleste eksperter er enige om, at Flame er tilknyttet Stuxnet - den orm, der blev opdaget i 2010, som saboterede Irans atomprogram - spekulerer Kaspersky over, om Gauss' krypterede last måske indeholder Stuxnet-lignende kode, der er designet til at angribe såkaldte SCADA-systemer (supervisory control and data acquisition).

SCADA-systemer er en form for industrielle kontrolsystemer, der bruges til at overvåge og styre afgørende industrielle processer i alt lige fra olieraffinaderier og fabrikker til elnet og gasrørledninger.

"Ressourcesektionen (af malwarens krypterede last, red.) er stor nok til at indeholde Stuxnet-lignende SCADA-målrettet angrebskode og alle de foranstaltninger, ophavsmændene gør brug af, tyder netop på, at målet er højt profileret," vurderer Kaspersky.

Sikkerhedsleverandøren har tidligere fremlagt andre ligheder mellem Gauss og Stuxnet heriblandt anvendelsen af nu rettede sårbarheder i forbindelse med genveje i Windows samt udnyttelsen af USB-drev til at levere angrebskoden til pc'er, der er isoleret fra internettet.

I blogindlægget gengiver Kaspersky de første 32 byte af de krypterede data og hashe fra malwarens mystiske last.

"Hvis du er kryptograf i verdensklasse eller hvis du på anden måde kan hjælpe os med afkodning, så kontakt os venligst per e-mail: theflame@kaspersky.com," skiver Kaspersky.

Selskabet oplyser også, at det på anmodning vil udlevere flere krypterede data.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S