Microsoft giver Android et bamsekram med gratis app

Takket være en ny app fra Microsoft, er det nu blevet nemt at benytte SkyDrive på Android-mobiler. Hvis du er Windows-mand, kan det hurtigt blive en af dine vigtigste apps - få forklaringen her.

Du kan lige så godt vænne dig til SkyDrive - i hvert fald hvis du har planer om at købe en Windows-pc inden for det næste år eller opgradere til Windows 8.

SkyDrive er en gratis online lagertjeneste, og den er dybt integreret i Microsofts kommende styresystem.

Faktisk er lagertjenesten også en meget vigtig del af softwaregigantens mobile styresystem Windows Phone, men hidtil har det kun været på Microsofts egen platform og på iPhone, at det har været muligt at benytte en app for at få adgang til lagertjenesten.

Men nu har Microsoft endelig valgt at give Android en ordentlig bamsekrammer med en officiel SkyDrive-app, og inden du siger "og hvad så" og klikker væk, så tag lige en dyb indånding. 

App'en kan nemlig hurtigt blive et af dine bedste håndvåben på din mobil, hvis du er Windows-mand og regner med at kaste dig over den næste udgave af styresystemet, som er klar i løbet af efteråret.

Skift mellem mobil og Windows

SkyDrive-app'en vil nemlig gøre det nemt at hoppe fra Windows på eksempelvis din bærbar til Android på din mobil og fortsat have adgang til dine vigtige dokumenter, musikfiler, videoklip og andre data.

Det er muligt at dele og gemme indhold, og du bliver dermed langt mindre platformsafhængig, end du formentlig har været tidligere.

Dine filer kommer til at ligge online - i det som også populært kaldes "skyen". Det er egentlig ikke noget nyt, og SkyDrive konkurrerer da også med Dropbox og Google Drev, som leverer samme form for løsning.

Hidtil har det måske været lidt en smagssag, om man var til den ene eller anden tjeneste, men med udsigten til Windows 8, som SkyDrive er en vigtig del af, bliver Microsofts onlinelager pludselig rigtig interessant.

Du kan downloade SkyDrive-app'en gratis til din Android-mobil her
.

Bemærk, app'en kun virker med Android 2.3 eller nyere versioner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice