Microsoft giver Android et bamsekram med gratis app

Takket være en ny app fra Microsoft, er det nu blevet nemt at benytte SkyDrive på Android-mobiler. Hvis du er Windows-mand, kan det hurtigt blive en af dine vigtigste apps - få forklaringen her.

Du kan lige så godt vænne dig til SkyDrive - i hvert fald hvis du har planer om at købe en Windows-pc inden for det næste år eller opgradere til Windows 8.

SkyDrive er en gratis online lagertjeneste, og den er dybt integreret i Microsofts kommende styresystem.

Faktisk er lagertjenesten også en meget vigtig del af softwaregigantens mobile styresystem Windows Phone, men hidtil har det kun været på Microsofts egen platform og på iPhone, at det har været muligt at benytte en app for at få adgang til lagertjenesten.

Men nu har Microsoft endelig valgt at give Android en ordentlig bamsekrammer med en officiel SkyDrive-app, og inden du siger "og hvad så" og klikker væk, så tag lige en dyb indånding. 

App'en kan nemlig hurtigt blive et af dine bedste håndvåben på din mobil, hvis du er Windows-mand og regner med at kaste dig over den næste udgave af styresystemet, som er klar i løbet af efteråret.

Skift mellem mobil og Windows

SkyDrive-app'en vil nemlig gøre det nemt at hoppe fra Windows på eksempelvis din bærbar til Android på din mobil og fortsat have adgang til dine vigtige dokumenter, musikfiler, videoklip og andre data.

Det er muligt at dele og gemme indhold, og du bliver dermed langt mindre platformsafhængig, end du formentlig har været tidligere.

Dine filer kommer til at ligge online - i det som også populært kaldes "skyen". Det er egentlig ikke noget nyt, og SkyDrive konkurrerer da også med Dropbox og Google Drev, som leverer samme form for løsning.

Hidtil har det måske været lidt en smagssag, om man var til den ene eller anden tjeneste, men med udsigten til Windows 8, som SkyDrive er en vigtig del af, bliver Microsofts onlinelager pludselig rigtig interessant.

Du kan downloade SkyDrive-app'en gratis til din Android-mobil her
.

Bemærk, app'en kun virker med Android 2.3 eller nyere versioner.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet