Microsoft giver Android et bamsekram med gratis app

Takket være en ny app fra Microsoft, er det nu blevet nemt at benytte SkyDrive på Android-mobiler. Hvis du er Windows-mand, kan det hurtigt blive en af dine vigtigste apps - få forklaringen her.

Du kan lige så godt vænne dig til SkyDrive - i hvert fald hvis du har planer om at købe en Windows-pc inden for det næste år eller opgradere til Windows 8.

SkyDrive er en gratis online lagertjeneste, og den er dybt integreret i Microsofts kommende styresystem.

Faktisk er lagertjenesten også en meget vigtig del af softwaregigantens mobile styresystem Windows Phone, men hidtil har det kun været på Microsofts egen platform og på iPhone, at det har været muligt at benytte en app for at få adgang til lagertjenesten.

Men nu har Microsoft endelig valgt at give Android en ordentlig bamsekrammer med en officiel SkyDrive-app, og inden du siger "og hvad så" og klikker væk, så tag lige en dyb indånding. 

App'en kan nemlig hurtigt blive et af dine bedste håndvåben på din mobil, hvis du er Windows-mand og regner med at kaste dig over den næste udgave af styresystemet, som er klar i løbet af efteråret.

Skift mellem mobil og Windows

SkyDrive-app'en vil nemlig gøre det nemt at hoppe fra Windows på eksempelvis din bærbar til Android på din mobil og fortsat have adgang til dine vigtige dokumenter, musikfiler, videoklip og andre data.

Det er muligt at dele og gemme indhold, og du bliver dermed langt mindre platformsafhængig, end du formentlig har været tidligere.

Dine filer kommer til at ligge online - i det som også populært kaldes "skyen". Det er egentlig ikke noget nyt, og SkyDrive konkurrerer da også med Dropbox og Google Drev, som leverer samme form for løsning.

Hidtil har det måske været lidt en smagssag, om man var til den ene eller anden tjeneste, men med udsigten til Windows 8, som SkyDrive er en vigtig del af, bliver Microsofts onlinelager pludselig rigtig interessant.

Du kan downloade SkyDrive-app'en gratis til din Android-mobil her
.

Bemærk, app'en kun virker med Android 2.3 eller nyere versioner.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S