Microsoft giver Android et bamsekram med gratis app

Takket være en ny app fra Microsoft, er det nu blevet nemt at benytte SkyDrive på Android-mobiler. Hvis du er Windows-mand, kan det hurtigt blive en af dine vigtigste apps - få forklaringen her.

Du kan lige så godt vænne dig til SkyDrive - i hvert fald hvis du har planer om at købe en Windows-pc inden for det næste år eller opgradere til Windows 8.

SkyDrive er en gratis online lagertjeneste, og den er dybt integreret i Microsofts kommende styresystem.

Faktisk er lagertjenesten også en meget vigtig del af softwaregigantens mobile styresystem Windows Phone, men hidtil har det kun været på Microsofts egen platform og på iPhone, at det har været muligt at benytte en app for at få adgang til lagertjenesten.

Men nu har Microsoft endelig valgt at give Android en ordentlig bamsekrammer med en officiel SkyDrive-app, og inden du siger "og hvad så" og klikker væk, så tag lige en dyb indånding. 

App'en kan nemlig hurtigt blive et af dine bedste håndvåben på din mobil, hvis du er Windows-mand og regner med at kaste dig over den næste udgave af styresystemet, som er klar i løbet af efteråret.

Skift mellem mobil og Windows

SkyDrive-app'en vil nemlig gøre det nemt at hoppe fra Windows på eksempelvis din bærbar til Android på din mobil og fortsat have adgang til dine vigtige dokumenter, musikfiler, videoklip og andre data.

Det er muligt at dele og gemme indhold, og du bliver dermed langt mindre platformsafhængig, end du formentlig har været tidligere.

Dine filer kommer til at ligge online - i det som også populært kaldes "skyen". Det er egentlig ikke noget nyt, og SkyDrive konkurrerer da også med Dropbox og Google Drev, som leverer samme form for løsning.

Hidtil har det måske været lidt en smagssag, om man var til den ene eller anden tjeneste, men med udsigten til Windows 8, som SkyDrive er en vigtig del af, bliver Microsofts onlinelager pludselig rigtig interessant.

Du kan downloade SkyDrive-app'en gratis til din Android-mobil her
.

Bemærk, app'en kun virker med Android 2.3 eller nyere versioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S