KMD: Derfor er der enorme forskelle på vores priser

Hos KMD er der en god forklaring på, hvorfor nogle kommuner betaler markant mere end andre for samme it-system.

Artikel top billede

Læs også: Kommune betaler 26 gange prisen for KMD-system

Kommuner betaler op til 28 gange så meget for samme it-system som andre kommuner, viser en gennemgang begået af Kombit.

Læs mere om det her.

Men hos KMD forklarer direktør Karen Nielsen, hvorfor det forholder sig sådan:

"De prisforskelle nogle kommuner oplever, er et levn fra gamle aftaler under KL's tidligere ejerskab af KMD," lyder det i en skriftlig kommentar.

"Langt de fleste af de gamle aftaler er allerede udløbet, og de fleste kommuner er i dag på aftaler med ensartede priser."

"KMD respekterer selvfølgelig de indgåede, gamle aftaler, men i takt med, at aftalerne udløber, har KMD i det nye ejerskab harmoniseret vores priser og rabatter, så kommunerne stort set betaler det samme per enhed for de enkelte produkter. Det synes vi, er den helt rigtige vej at gå," lyder det fra Karen Nielsen.

Forsimplede beregninger

Det er også værd at bemærke, at Kombits udregninger er "forsimplede".

"Der vil altid være forskelle mellem kommuners priser opgjort per indbygger, da mange løsninger er prissat per pensionist, per sag, per borger med videre. Det er den prismodel, vi bruger, og som også blev brugt, da KL ejede KMD," forklarer KMD-direktøren.

"Vi kan ikke genkende billedet af, at KMD's priser er skruet voldsomt i vejret under KMD's nuværende ejerskab."

Overholder indgået aftale

"Vores priser er reguleret af en aftale som KL og Kombit udarbejdede, da kommunerne solgte KMD, og KMD overholder naturligvis den aftale," understreger hun.

"Det er væsentligt at understrege, at KMD's pris- og omsætningsudvikling under vores nye ejerskab ikke har adskilt sig fra den prisudvikling, vi havde under det tidligere KL-ejerskab," forkalrer hun videre i den skriftlige kommentar.

KMD taler løbende med kommunerne, og langt de fleste af de gamle aftaler med de omtalte prisudsving er som nævnt allerede ændret, lyder det.

"Vi er selvfølgelig altid parate til at tale med de kommuner, der måtte ønske det."

Computerworld har bedt KMD om et interview, men KMD har kun ønsket at sende ovenstående skriftlige kommentar.

Læs også: Kommune betaler 26 gange prisen for KMD-system.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S