It-budgetterne barberet helt ned - nu kommer problemerne

Vi kan ikke blive ved med at klemme mere forretningsværdi ud af it, mens budgetterne bare skrumper. Vi risikerer, at det hele kollapser.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan sparer man 70 procent på it-budgettet

Her kommer it-chefen til at bruge penge i 2012

Sådan skærer TDC's CIO alt fedtet væk

Vi kan ikke blive ved med at klemme mere ud af mindre.

Sådan skriver Mark McDonald, der er Ph.D. og en af Gartners top-rådgivere, i et blogindlæg.

Han skriver, at CIO'erne og it-afdelingerne har haft travlt over de seneste 10 år. De mange it-aktiviteter kræver investeringer - men hvor er det lige, pengene kommer fra?

"Svaret er, at størstedelen af pengene er kommet fra, at it-afdelingen holder pinen ud i forhold til aktiver og ressourcer - gør mere med mindre. Eller mere præcist: Gør mere, mens budgettet holdes nede."

"Outsourcing, offshoring, konsolidering, genforhandling af kontrakter spiller alle en rolle i forhold til at skære i it-omkostningerne og holde dem nede ..."

"CIO'er har, ved at klare sig på bedste beskub gennem de seneste 10 år, støttet opfattelsen af, it-afdelingen var alt tung, dyr, ude af form og helt ærlig for fed."

Her ser du problemerne

Mark McDonald mener, at vi nu har nået grænsen for, hvor meget citronen kan presses.

"Et årti med nøjsomhed krævede, at CIO'erne devaluerede it ved at få lønninger, omkostninger og performance til at passe til voksende forrretningskrav og svindende budgetmæssige forsyninger."

Gartner-rådgiveren skriver, at denne "devaluering har været en stille dræber for it ved at æde af it's sundhed på måder, der ikke bliver synlige, før it er klar til at kollapse."

Konkret peger han på, at problemerne ved devalueringen allerede ses på en række områder.

Her er det vigtige spørgsmål

Læs også:

Sådan sparer man 70 procent på it-budgettet

Her kommer it-chefen til at bruge penge i 2012

Sådan skærer TDC's CIO alt fedtet væk

Gartners Mark McDonald mener, at vi ser problemerne med alt for pressede budgetter ved, at:

- It-budgetterne nu er så stramme, at der nu ikke er plads til at udbygge nye kompetencer, eksperimentere og transformere.

- It alt for ofte ikke lever op til mål om at afslutte projekter inden for en bestemt tidsramme, inden for budgettet og ikke lever op til at kunne skabe forretnings-resultater.

- Der nu er et udbredt fokus på at måle it som en procentmæssig andel af omsætningen, hvilket ifølge Gartner-analytikeren kun fører til, at man altid skal endnu længere ned.

- Der er et vedholdende syn på it som noget, der koster penge og skal kontrolleres, snarere end som en kilde til forretnings-ydeevne og gearing, som skal udforskes.

Dette bør være dit fokus nu

Mark McDonalds pointe i indlægget er, at det giver god mening at kontrollere og skære omkostninger, men kun til et vist punkt. Det punkt er nået nu, mener han.

"CIO'er har forholdt sig til det stykke arbejde, der blev lagt foran dem. Det er resultatet af det arbejde - devaluering - og behovet for at genskabe værdien, der bør være det fremtidige fokus."

"Det operationelle spørgsmål er ikke, hvordan man gør mere med mindre, men snarere hvordan man bruger teknologi til at skabe vækst."

Læs også:

Sådan sparer man 70 procent på it-budgettet

Her kommer it-chefen til at bruge penge i 2012

Sådan skærer TDC's CIO alt fedtet væk

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S