Apple og Android hårdt ramt af malware netop nu

Et sikkerhedsfirma har talt og lagt sammen i årets første halvdel. Resultatet er gigantiske mængder af ondsindet kode. Se, hvilke værktøjer de it-kriminelle i stigende grad benytter sig af.

Artikel top billede

Læs også:
Ny hacker-teknik: Spreder sig med lynets hast

Glubsk supertrojaner spiser Windows, Mac og VMware

Sikkerhedsfirmaet McAfees analytikere har gjort status over malware-situationen i det første halve år af 2012.

Perioden har udmøntet sig i 1,5 millioner helt nye stykker ondsindet kode.

Det bringer McAfees samlede database over malware op over i alt 90.000.000 kodestumper.

Google og Apple i fokus

Flere og flere af malware-programmerne rettes nu mod Googles Android-platform, og Apples brugere er ligeledes langt fra immune overfor angreb.

Til den mobile platform er der blevet opdaget lige godt 11.000 nye af de såkaldte malware samples i 2012.

Mere end 100 nye Mac-tilpassede ondsindede programmer har set dagens lys i de sidste tre måneder. Det er dog stadig meget, meget langt fra de tal, som man ser på pc-fronten.

"Angreb som traditionelt har været rettet mod pc'er er nu på vej mod andre enheder. Et eksempel er Flashback, der ramte Mac tidligere på året. Desuden ser vi en stigning i ransomwar (kidnapningen af data, red.) og drive-by downloads rettet mod mobiler," lyder det fra Vincent Weafer, der er underdirektør I McAfees analyseenhed, der tæller 350 ansatte i 30 forskellige lande.

Kidnapning af data

Rapporten peger ligeledes på en anden malware-trend, der kaldes signed malware.

Det er ondsindede programmer, der er forsynet med en stjålet digital signatur, hvilket i mange tilfælde snyder antivirusprogrammerne.

"Inspirereret af malware som Duqu og Stuxnet er det en af de tendenser, vi har været forberedt på siden starten af 2012," skriver han i rapporten.

En anden tendens er det såkaldte ransomware, hvor brugerens data bliver krypteret og tilbageholdt af en it-kriminel. For at få data tilbage skal brugeren betale et beløb til data-kidnapperen.

"Selv om offeret betaler gerningsmanden for at få sine date tilbage, er det langt fra sikkert, at billeder og filer bliver frigivet," skriver Vincent Weafer.

Derfor opfordrer han til at man jævnligt tager en backup af de vigtige informationer.

På positivsiden viser McAfees opgørelse, at antallet af spammails er på retur i hovedparten af verden.

Du kan læse hele rapporten i PDF-format her.

Læs også:
Ny hacker-teknik: Spreder sig med lynets hast

Glubsk supertrojaner spiser Windows, Mac og VMware

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job