Glem iPhone og Android: Her er Windows' supermobiler

Nokia, Samsung og HTC har nu præsenteret deres topmodeller med styresystemet Windows Phone 8. Vi sammenligner mobilerne, der skal lokke dig væk fra Android og iPhone.

Glem iPhone og Android: Her er Windows' supermobiler

I sidste uge præsenterede HTC sin Windows Phone 8X, der er den taiwanske producents nye topmodel med Microsofts mobile styresystem.

Mobilen udmærker sig ved at have et lysfølsomt frontkamera med vidvinkel, så det er nemmere at tage selvportrætter og gruppefotos ved at holde mobilen ud i strakt arm.

HTC 8X stiller sig op i rækken af Windows Phone-modeller som Nokia Lumia 920 og Samsung ATIV S, der tidligere er blevet præsenteret.

De tre telefoner er den nye frontgruppe, der skal sørge for et gennembrud til Windows Phone 8 dette efterår.

Microsofts mobile styresystem har hidtil haft det svært, og derfor er den kommende udgave, Windows Phone 8, ved at være sidste chance for at overbevise om, at platformen kan matche eller ligefrem overgå Android og iOS.

Men hvad har mobilerne egentlig at byde på? Vi sammenligner her de tre nye topmodeller fra Nokia, Samsung og HTC.

Frække farver

På papiret ligner modellerne hinanden rigtig meget.

De benytter alle den samme dualcore processor, hvilket måske kan virke lidt sløvt, når den sammenlignes med Android-platformen. Her har topmodellerne i øjeblikket quadcore.

Windows Phone er dog ikke et så ressourcekrævende styresystem som Android, og derfor kan dualcore vise sig at være et ganske fornuftigt valg.

En anden ting, som i bogstaveligste forstand springer i øjnene, er farverne.

For her er en håndfuld malerbøtter fra 1980'erne fundet frem, og Nokia tilbyder blandt andet Lumia 920 i skriggule eller blodrøde farver, mens HTC har limefarvede og mørklilla udgaver af Windows Phone 8X.

Signalfarverne på Windows Phone-modellerne skal uden tvivl være med til at adskille dem fra de mørkegrå og hvide telefoner, som er de foretrukne farver på Android-modeller og Apple iPhone.

De nye Windows-telefoner er ganske enkelt nogle, som skaber opmærksomhed med undtagelse af Samsung ATIV S, der er iført en sølvgrå standarduniform.

Forskellige skærmstørrelser

De tre topmodeller er udstyret med næsten samme skærmopløsning på 1.280 gange 720 pixel, men de byder på tre forskellige skærmstørrelser.

Samsungs model er størst med 4,8 tommer efterfulgt af Nokia med 4,5 og HTC med 4,3 tommer.

Samtlige tre topmodeller har et kamera, der skyder fotos i en opløsning på cirka otte megapixel, og især Nokia og HTC er udstyret med meget lysfølsomme objektiver.

Deres styrke er, at de kan tage billeder - der ikke bliver rystede - selv om lyset ikke er optimalt.

Den faste, indbyggede hukommelse på telefonerne varierer fra 16 til 32 gigabyte, men der er via SkyDrive, som er integreret i Windows Phone, adgang til ekstra og gratis lagerplads online.

Klar til november

Samsung ATIV S og HTC Windows Phone 8X vejer omkring 130 gram, mens Nokia Lumia 920 er den tunge dreng i klassen med sine 185 gram.

Det er kun Samsungs model, der har fået et prisskilt, og det lyder på 4.200 kroner. HTC Windows Phone 8X og Nokia Lumia 920 forventes at ligge en smule højere.

De præcise datoer for lancering af telefonerne er i skrivende stund ikke offentliggjort, men det bliver formentlig i november eller begyndelsen af december.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job