Glem iPhone og Android: Her er Windows' supermobiler

Nokia, Samsung og HTC har nu præsenteret deres topmodeller med styresystemet Windows Phone 8. Vi sammenligner mobilerne, der skal lokke dig væk fra Android og iPhone.

Glem iPhone og Android: Her er Windows' supermobiler

I sidste uge præsenterede HTC sin Windows Phone 8X, der er den taiwanske producents nye topmodel med Microsofts mobile styresystem.

Mobilen udmærker sig ved at have et lysfølsomt frontkamera med vidvinkel, så det er nemmere at tage selvportrætter og gruppefotos ved at holde mobilen ud i strakt arm.

HTC 8X stiller sig op i rækken af Windows Phone-modeller som Nokia Lumia 920 og Samsung ATIV S, der tidligere er blevet præsenteret.

De tre telefoner er den nye frontgruppe, der skal sørge for et gennembrud til Windows Phone 8 dette efterår.

Microsofts mobile styresystem har hidtil haft det svært, og derfor er den kommende udgave, Windows Phone 8, ved at være sidste chance for at overbevise om, at platformen kan matche eller ligefrem overgå Android og iOS.

Men hvad har mobilerne egentlig at byde på? Vi sammenligner her de tre nye topmodeller fra Nokia, Samsung og HTC.

Frække farver

På papiret ligner modellerne hinanden rigtig meget.

De benytter alle den samme dualcore processor, hvilket måske kan virke lidt sløvt, når den sammenlignes med Android-platformen. Her har topmodellerne i øjeblikket quadcore.

Windows Phone er dog ikke et så ressourcekrævende styresystem som Android, og derfor kan dualcore vise sig at være et ganske fornuftigt valg.

En anden ting, som i bogstaveligste forstand springer i øjnene, er farverne.

For her er en håndfuld malerbøtter fra 1980'erne fundet frem, og Nokia tilbyder blandt andet Lumia 920 i skriggule eller blodrøde farver, mens HTC har limefarvede og mørklilla udgaver af Windows Phone 8X.

Signalfarverne på Windows Phone-modellerne skal uden tvivl være med til at adskille dem fra de mørkegrå og hvide telefoner, som er de foretrukne farver på Android-modeller og Apple iPhone.

De nye Windows-telefoner er ganske enkelt nogle, som skaber opmærksomhed med undtagelse af Samsung ATIV S, der er iført en sølvgrå standarduniform.

Forskellige skærmstørrelser

De tre topmodeller er udstyret med næsten samme skærmopløsning på 1.280 gange 720 pixel, men de byder på tre forskellige skærmstørrelser.

Samsungs model er størst med 4,8 tommer efterfulgt af Nokia med 4,5 og HTC med 4,3 tommer.

Samtlige tre topmodeller har et kamera, der skyder fotos i en opløsning på cirka otte megapixel, og især Nokia og HTC er udstyret med meget lysfølsomme objektiver.

Deres styrke er, at de kan tage billeder - der ikke bliver rystede - selv om lyset ikke er optimalt.

Den faste, indbyggede hukommelse på telefonerne varierer fra 16 til 32 gigabyte, men der er via SkyDrive, som er integreret i Windows Phone, adgang til ekstra og gratis lagerplads online.

Klar til november

Samsung ATIV S og HTC Windows Phone 8X vejer omkring 130 gram, mens Nokia Lumia 920 er den tunge dreng i klassen med sine 185 gram.

Det er kun Samsungs model, der har fået et prisskilt, og det lyder på 4.200 kroner. HTC Windows Phone 8X og Nokia Lumia 920 forventes at ligge en smule højere.

De præcise datoer for lancering af telefonerne er i skrivende stund ikke offentliggjort, men det bliver formentlig i november eller begyndelsen af december.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger kontrakt- og licenskonsulent til IT-kontraktstyring i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Vallensbæk Kommune

    Digitaliseringskonsulent til Vallensbæk Kommune

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S