Artikel top billede

Lønnedgang: Så meget er SKI-chefens løn faldet

Hun har lige taget en beslutning med økonomisk betydning for rigtig mange it-virksomheder. Men hendes egen løn er langt lavere end forgængerens. Se her, hvor meget hun tjener.

Læs også: Efter hård kritik: Kæmpe it-udbud må gå om

Så mange millioner betaler it-firmaer hvert år til SKI

It-branchen har i denne tid ekstra fokus på. hvad der sker hos indkøbscentralen SKI, hvor der årligt omsættes for milliarder af kroner på it.

Faktisk har organisationen, der tidligere har været ude i et alvorligt stormvejr, som kostede to direktører jobbet, aflyst et stort it-udbud.

Dengang blev administrerende direktør Søren Jakobsen og direktør Niels Frederiksen fyret.

Af det seneste SKI-regnskab kan man se, at de fik henholdsvis 4,4 millioner kroner og 2,6 millioner kroner i årsløn.

Imidlertid får den nye administrerende direktør Signe Lynggaard Madsen en helt anden hyre.

Ifølge regnskabet er hendes løn nemlig 1,4 millioner kroner - altså en tredjedel af forgængerens.

I øvrigt er det danske it-firmaer, der betaler mest til driften af SKI.

Det kan du læse mere om her.

Gennemsnitsløn steget

SKI er konstrueret som et aktieselskab, men skal ikke tjene penge på dets aktiviteter.

Finansieringen kommer fra leverandører, der skal betale en procentsats hver gang de sælger noget på en af rammeaftalerne.

Typisk omkring en procent. I 2011 betalte it-firmaer cirka 46 millioner kroner, hvilket svarer til halvdelen af SKI's indtægter.

Ser man nærmere på SKI's interne økonomi er antallet af ansatte dalet.

Imidlertid er gennemsnitslønnen, forstået som løn, tillæg, bonus med inklusiv pension, for fuldtidsansatte steget fra 52.900 kroner til 53.300 kroner.

SKI-chef: Vores produktivitet i top

Hos SKI forklarer kunde- og kommunikationsdirektør Jan Michelsen, at organisationen løbende har optimeret driften og nedbragt omkostningerne blandt andet ved at skære ned på service- og støttefunktionerne.

"Vi fokuserer ressourcerne på kerneydelserne, som er at gennemføre udbud og tilbyde konkurrencedygtige rammeaftaler til vores kunder," udtaler han.

Og selvom man netop har måtte aflyse et stort it-udbud, så er produktiviteten meget høj, understreger han.

"SKI har gennemført flere end dobbelt så mange udbud det seneste år end tidligere set i SKI's historie, så produktiviteten er steget ganske betydeligt," forklarer han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere