Så voldsom er HTC's nye supermobil på steroider

HTC har givet sin topmodel One X en seriøs opdatering. Den nye One X+ er hurtigere, har bedre batteri og masser af lagerplads. Mød den hårdt pumpede Android-mobil her.

HTC One X var en af de allerbedste mobiler, som blev lancereret i foråret. 

Den blev kun slået knebent af Samsung Galaxy S III i vores test af Android-topmodellerne og iPhone 4S.

Og nu har HTC valgt at give sin topmodel et skud steroider, der gør den endnu bedre.

Den nye mobil hedder One X+ og er hurtigere end sin forgænger, har bedre batteri, og lagerpladsen er udvidet.

Mens den originale One X var født med 32 gigabyte lagerplads, har den nye model 64 gigabyte.

Batteriets kapacitet er skiftet fra 1.800 mAh til 2.100 mAh, og dermed skulle telefonen gerne kunne holde sig i live længere.

Det er i øvrigt samme kapacitet som det batteri, der sidder i Samsung Galaxy S III.

Processoren i One X+ er stadig en Nvidia quadcore processor, men i stedet for 1.5 GHz GHz har den nye model en 1,7 GHz version siddende i maskinrummet.

Telefonen er i øvrigt udstyret med den nye Android-version 4.1, også kendt som Jelly Bean.

Mobilen er dermed en lækkerbisken for specifikations-junkier, selv om feinschmeckere vil påpege fraværet af 4G-understøttelse.

Der er ikke justeret ved den 4,7 tommer skærm med en opløsning på 1.280 gange 720 pixel, og telefonen er udstyret med det rigtig fornuftige otte megapixel kamera, som også var at finde på One X.

Prisen på One X+ er ikke offentliggjort, og derfor er det svært at vide, hvor meget dyrere den er i forhold til den originale HTC One X, som i øjeblikket sælges for cirka 3.700 kroner online.

Telefonen skulle dog være ude i butikkerne senere på måneden.

Du kan læse vores anmeldelse af den originale HTC One X her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S