Snart kan din smartphone styres uden at røre skærmen

Smart højteknologisk sensor fra Japan kan gøre livet lettere for dig og din mobil - se opfindelsen her.

Det japanske firma Murata Manufacturing har udviklet en mikrosensor, som måler håndbevægelser. 

Det betyder, at du kan swipe og zoome uden at røre din tablet eller mobil.

Sensoren er ikke større end et kuglepenshoved, og den består af tre infrarøde lyselektroder.

Lyselektroderne er placeret i en trekant, som jævnligt lyser i utakt med hinanden, så kun et lys er tændt ad gangen.

Når din hånd glider foran skærmen, reflekteres lyset tilbage til sensoren.

Sensoren fornemmer antal fingre brugt til manøvren, når du laver en håndbevægelse.

Teknikken kan blandt andet anvendes til at bladre i e-bøger eller skifte imellem fotoalbums på enten mobiler eller tablet-pc'er.

Det er også muligt at zoome med håndbevægelser på eksempelvis Google Maps.

Opfindelsen er stadig en prototype, og Murata Manufacturing fastslår, at anvendelse og produktionsmængden afhænger af efterspørgsel.

Du kan se en video af sensoren i aktion her:

Ideen er set før

Det er i øvrigt ikke nogen helt ny idé at betjene sin forbrugerelektronik med håndbevægelser i luften.

Microsoft har blandt andet udviklet Kinect til spillekonsollen Xbox 360, som gør det muligt at spille spil udelukkende ved at bruge kroppen. 

Flere fladskærmsproducenter har også eksperimenteret med metoder til at skifte kanal ved at bruge hænderne, og senest har vi set teknikken på de nyeste topmodeller fra Samsung.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect