Snart kan din smartphone styres uden at røre skærmen

Smart højteknologisk sensor fra Japan kan gøre livet lettere for dig og din mobil - se opfindelsen her.

Det japanske firma Murata Manufacturing har udviklet en mikrosensor, som måler håndbevægelser. 

Det betyder, at du kan swipe og zoome uden at røre din tablet eller mobil.

Sensoren er ikke større end et kuglepenshoved, og den består af tre infrarøde lyselektroder.

Lyselektroderne er placeret i en trekant, som jævnligt lyser i utakt med hinanden, så kun et lys er tændt ad gangen.

Når din hånd glider foran skærmen, reflekteres lyset tilbage til sensoren.

Sensoren fornemmer antal fingre brugt til manøvren, når du laver en håndbevægelse.

Teknikken kan blandt andet anvendes til at bladre i e-bøger eller skifte imellem fotoalbums på enten mobiler eller tablet-pc'er.

Det er også muligt at zoome med håndbevægelser på eksempelvis Google Maps.

Opfindelsen er stadig en prototype, og Murata Manufacturing fastslår, at anvendelse og produktionsmængden afhænger af efterspørgsel.

Du kan se en video af sensoren i aktion her:

Ideen er set før

Det er i øvrigt ikke nogen helt ny idé at betjene sin forbrugerelektronik med håndbevægelser i luften.

Microsoft har blandt andet udviklet Kinect til spillekonsollen Xbox 360, som gør det muligt at spille spil udelukkende ved at bruge kroppen. 

Flere fladskærmsproducenter har også eksperimenteret med metoder til at skifte kanal ved at bruge hænderne, og senest har vi set teknikken på de nyeste topmodeller fra Samsung.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

IT-teknisk profil

Københavnsområdet

Digitaliseringsstyrelsen

It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job