Snart kan din smartphone styres uden at røre skærmen

Smart højteknologisk sensor fra Japan kan gøre livet lettere for dig og din mobil - se opfindelsen her.

Det japanske firma Murata Manufacturing har udviklet en mikrosensor, som måler håndbevægelser. 

Det betyder, at du kan swipe og zoome uden at røre din tablet eller mobil.

Sensoren er ikke større end et kuglepenshoved, og den består af tre infrarøde lyselektroder.

Lyselektroderne er placeret i en trekant, som jævnligt lyser i utakt med hinanden, så kun et lys er tændt ad gangen.

Når din hånd glider foran skærmen, reflekteres lyset tilbage til sensoren.

Sensoren fornemmer antal fingre brugt til manøvren, når du laver en håndbevægelse.

Teknikken kan blandt andet anvendes til at bladre i e-bøger eller skifte imellem fotoalbums på enten mobiler eller tablet-pc'er.

Det er også muligt at zoome med håndbevægelser på eksempelvis Google Maps.

Opfindelsen er stadig en prototype, og Murata Manufacturing fastslår, at anvendelse og produktionsmængden afhænger af efterspørgsel.

Du kan se en video af sensoren i aktion her:

Ideen er set før

Det er i øvrigt ikke nogen helt ny idé at betjene sin forbrugerelektronik med håndbevægelser i luften.

Microsoft har blandt andet udviklet Kinect til spillekonsollen Xbox 360, som gør det muligt at spille spil udelukkende ved at bruge kroppen. 

Flere fladskærmsproducenter har også eksperimenteret med metoder til at skifte kanal ved at bruge hænderne, og senest har vi set teknikken på de nyeste topmodeller fra Samsung.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk stærk senior IT-projektleder til PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    BI Enterprise Architect

    Midtjylland

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job