Lær fem smarte finter til Samsung Galaxy S III

Samsungs supermobil er en af de bedste i butikkerne lige nu, men de færreste kender alle dens smarte funktioner. Se her hvordan du får meget mere ud af Samsung Galaxy S III.

1. Ring automatisk op 

Samsung Galaxy S III er i stand til at ringe op, uden du behøver at gøre ret meget. Når en sms eller en kontaktperson vises på skærmen, skal du blot tage telefonen op til øret.

Herefter vil mobilen automatisk ringe op til vedkommende. Det skyldes, at Galaxy S III er i stand til at registrere mobilens bevægelse og dermed sætte opkaldet i gang.

2. Giv mobilen mundtlige ordrer

Samsung Galaxy S III kan styres, uden du rører ved skærmen. Du skal bare tale eller råbe til telefonen.

Gå ind i Indstillinger - Sprog og input - Stemme cmd t. apps
Her har du mulighed for at aktivere en lang række stemmekontrollede funktioner.

Det er blandt andet muligt at få kameraet til at tage billeder ved at sige capture eller shoot.

Det er også ganske praktisk at kunne råbe snooze eller stop, hvis du gerne vil sove lidt længere og sætte urets alarm på pause.

3. Lav dine egne vibrationer

Det er muligt at oprette et unikt vibrationsmønster med mobilen. Du skal blot gå ind i Indstillinger - Lyd - Enhedsvibration - og til sidst vælge Opret.

Du kan altså selv bestemme, hvordan vibrationen skal lyde ved at taste på mobilen.

Et hurtigt tryk på skærmen forvandles til en lille vibration, mens et langt tryk ikke overraskende giver et langt brummeri.

Det er nærmest muligt at lave en lille vibrationsmelodi.

Kun fantasien sætter grænser.

Det særlige vibrationsmønster kan knyttes til en bestemt kontakt eller en gruppe i kontakter.

Derfor er du ikke i tvivl, hvis det er en bestemt person, som ringer eller sms'er - selv om du har sat mobilen på lydløs og ikke kan se skærmen.

4. Tag et screenshot

Tidligere har det været mere eller mindre umuligt at tage screenshots med Android-telefoner. Det er dog blevet nemmere med de nyeste udgaver af Googles mobile styresystem, og det gælder også for Samsung Galaxy S III.

Her skal bare trykke på power-knappen og tasten på fronten. Dit screenshot gemmes i en mappe, som du kan finde under Galleri.

5. Bedre lyd under opkald

Mobiltelefoner byder sjældent på fabelagtig lyd, men med Galaxy S III er det muligt at justere lidt selv.

I hvert fald når det gælder opkald.

Når telefondelen er aktiveret, skal der klikkes på menuknappen i nederste venstre hjørne på mobilen. Herefter skal der trykkes på Opkaldsindstillinger og vælges Indstillinger for Lyd-EQ under opkald.

Nu er det muligt at justere lydoplevelsen, og den kan eksempelvis optimeres til dit højre eller venstre øre.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect