Artikel top billede

Fiberselskab: Vores rivaler er velkomne på vores net

Noget tyder på store interne forskelle blandt fiberselskaberne i holdningen til, om konkurrenter skal have adgang til fibernettet.

Læs også:

Fiber-boss vil åbne nettet for konkurrenterne

Stofa til elselskaberne: Åbn nu jeres net

Fiberselskaberne er længe blevet kritiseret for at holde konkurrenter ude af deres net og kun tillade deres egen indholdsleverandør, Waoo, adgang.

Men nu viser det sig, at også EnergiMidt, ligesom konkurrenten SE (Syd Energi), har en mere åben holdning til net-spørgsmålet.

"Vi har hele tiden bygget i et åbent net og er villig til at tale med alle, der kontakter os," bedyrer Martin Romvig, bredbåndsdirektør i EnergiMidt. 

Han tilføjer, at EnergiMidt samarbejder med flere spillere på erhvervssiden. Men på privatsiden samarbejdes indtil videre kun med Waoo.

"At der ikke er andre på i dag, er ikke et udtryk for, at det er lukket. Det er et udtryk for, at der ikke er nogen, der har været interesseret i at komme på det," siger han.

Noget tyder altså på store interne holdninger til fiberstrategien blandt landets fiberselskaber, der står bag indholdsleverandøren Waoo.

Det afviser Martin Romvig da heller ikke, selv om han beskriver forholdet imellem fiberselskaberne som godt.

"Vi har et fint samarbejde, selv om der ikke er tvivl om, at vi ser meget forskelligt på tingene. Vi tager vores beslutninger ud fra, hvad, vi mener, er det rigtige, men som branche er både Nianet og Waoo eksempler på, at det er en god ide at arbejde sammen."




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis