Danske KMD samarbejder med ny indisk it-kæmpe

It-giganten KMD samarbejder med en ny indisk it-kæmpe, der er godt på vej ind i Danmark.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Sådan truer indisk it-gigant danske virksomheder

Indisk it-gigant i Danmark: Her skal vi tjene penge

KMD med hovedsæde i Ballerup samarbejder med det indiske it-selskab Tata TCS, der er godt på vej ind i landet.

Det oplyser salgsdirektør Karen Nielsen fra KMD:

"Vi hilser Tata TCS velkommen både som konkurrent men også som samarbejdspartner," udtaler hun.

Dermed er hun på linje med IBM, CSC og NNIT, hvis reaktion du kan læse mere om her.

Karen Nielsen oplyser, at udover KMD og Tata er konkurrenter på diverse projekter og udbud, så er de også ofte samarbejdspartnere, hvor man udnytter hinandens kompetencer.

Samarbejde med TATA

"I KMD har vi god erfaring med at samarbejde med udenlandske partnere og har blandt andet i mange år haft gode strategiske samarbejder med indiske Mahindra Satyam og tyske SAP."

"Så udover en konkurrent, så ser vi også ankomsten af Tata TCS som en god mulighed for at bringe vores unikke kompetencer i spil," forklarer hun.

"Vi kan i den forbindelse nævne, at vi på nuværende tidspunkt allerede samarbejder med Tata TCS som underleverandør," afslører Karen Nielsen.

KMD ønsker dog ikke at løfte sløret for, hvad samarbejdet mere konkret går ud på eller hvilke kunder, der nyder godt af samarbejdet.

Lyn-indtog i Danmark

Tata har for nyligt hugget TDC som kunde fra CSC, hvilket kostede hundreder af ansatte jobbet og firmaet kontrakter for milliarder af kroner. 

Det indiske firma lyn-oprettede i forbindelse med TDC-overtagelsen et dansk firma, hvor overdragne CSC-medarbejdere er ansat.

I al fald de medarbejdere som overlevede en massefyring, som Tata TCS gennemførte kort efter overtagelsen.   

Hvad angår KMD, blev firmaet i sidste uge købt af den amerikanske kapitalfond Advent International for en ukendt milliardpris, og firmaet overvejer nu selskabskonstruktionen. 

Læs også:

Sådan truer indisk it-gigant danske virksomheder

Indisk it-gigant i Danmark: Her skal vi tjene penge

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til effektiv drift af kritiske it-systemer i Hvidovre

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Information Architect

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job