Danske KMD samarbejder med ny indisk it-kæmpe

It-giganten KMD samarbejder med en ny indisk it-kæmpe, der er godt på vej ind i Danmark.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Sådan truer indisk it-gigant danske virksomheder

Indisk it-gigant i Danmark: Her skal vi tjene penge

KMD med hovedsæde i Ballerup samarbejder med det indiske it-selskab Tata TCS, der er godt på vej ind i landet.

Det oplyser salgsdirektør Karen Nielsen fra KMD:

"Vi hilser Tata TCS velkommen både som konkurrent men også som samarbejdspartner," udtaler hun.

Dermed er hun på linje med IBM, CSC og NNIT, hvis reaktion du kan læse mere om her.

Karen Nielsen oplyser, at udover KMD og Tata er konkurrenter på diverse projekter og udbud, så er de også ofte samarbejdspartnere, hvor man udnytter hinandens kompetencer.

Samarbejde med TATA

"I KMD har vi god erfaring med at samarbejde med udenlandske partnere og har blandt andet i mange år haft gode strategiske samarbejder med indiske Mahindra Satyam og tyske SAP."

"Så udover en konkurrent, så ser vi også ankomsten af Tata TCS som en god mulighed for at bringe vores unikke kompetencer i spil," forklarer hun.

"Vi kan i den forbindelse nævne, at vi på nuværende tidspunkt allerede samarbejder med Tata TCS som underleverandør," afslører Karen Nielsen.

KMD ønsker dog ikke at løfte sløret for, hvad samarbejdet mere konkret går ud på eller hvilke kunder, der nyder godt af samarbejdet.

Lyn-indtog i Danmark

Tata har for nyligt hugget TDC som kunde fra CSC, hvilket kostede hundreder af ansatte jobbet og firmaet kontrakter for milliarder af kroner. 

Det indiske firma lyn-oprettede i forbindelse med TDC-overtagelsen et dansk firma, hvor overdragne CSC-medarbejdere er ansat.

I al fald de medarbejdere som overlevede en massefyring, som Tata TCS gennemførte kort efter overtagelsen.   

Hvad angår KMD, blev firmaet i sidste uge købt af den amerikanske kapitalfond Advent International for en ukendt milliardpris, og firmaet overvejer nu selskabskonstruktionen. 

Læs også:

Sådan truer indisk it-gigant danske virksomheder

Indisk it-gigant i Danmark: Her skal vi tjene penge

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Danoffice IT

IT-supporter

Københavnsområdet

Supporters A/S

It-driftskonsulent på Sjælland

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse