Danske KMD samarbejder med ny indisk it-kæmpe

It-giganten KMD samarbejder med en ny indisk it-kæmpe, der er godt på vej ind i Danmark.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Sådan truer indisk it-gigant danske virksomheder

Indisk it-gigant i Danmark: Her skal vi tjene penge

KMD med hovedsæde i Ballerup samarbejder med det indiske it-selskab Tata TCS, der er godt på vej ind i landet.

Det oplyser salgsdirektør Karen Nielsen fra KMD:

"Vi hilser Tata TCS velkommen både som konkurrent men også som samarbejdspartner," udtaler hun.

Dermed er hun på linje med IBM, CSC og NNIT, hvis reaktion du kan læse mere om her.

Karen Nielsen oplyser, at udover KMD og Tata er konkurrenter på diverse projekter og udbud, så er de også ofte samarbejdspartnere, hvor man udnytter hinandens kompetencer.

Samarbejde med TATA

"I KMD har vi god erfaring med at samarbejde med udenlandske partnere og har blandt andet i mange år haft gode strategiske samarbejder med indiske Mahindra Satyam og tyske SAP."

"Så udover en konkurrent, så ser vi også ankomsten af Tata TCS som en god mulighed for at bringe vores unikke kompetencer i spil," forklarer hun.

"Vi kan i den forbindelse nævne, at vi på nuværende tidspunkt allerede samarbejder med Tata TCS som underleverandør," afslører Karen Nielsen.

KMD ønsker dog ikke at løfte sløret for, hvad samarbejdet mere konkret går ud på eller hvilke kunder, der nyder godt af samarbejdet.

Lyn-indtog i Danmark

Tata har for nyligt hugget TDC som kunde fra CSC, hvilket kostede hundreder af ansatte jobbet og firmaet kontrakter for milliarder af kroner. 

Det indiske firma lyn-oprettede i forbindelse med TDC-overtagelsen et dansk firma, hvor overdragne CSC-medarbejdere er ansat.

I al fald de medarbejdere som overlevede en massefyring, som Tata TCS gennemførte kort efter overtagelsen.   

Hvad angår KMD, blev firmaet i sidste uge købt af den amerikanske kapitalfond Advent International for en ukendt milliardpris, og firmaet overvejer nu selskabskonstruktionen. 

Læs også:

Sådan truer indisk it-gigant danske virksomheder

Indisk it-gigant i Danmark: Her skal vi tjene penge

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S