Det skal du betale for at få Windows 8

Microsoft er i dag klar med Windows 8, og her kan du se, hvad det koster at få fingre i det nye styresystem.

Fra i dag er det muligt at købe og downloade den færdige udgave af Windows 8, som er Microsofts nyeste styresystem. 

Det fås i flere forskellige udgaver, og Windows 8 er rettet mod forbrugere, mens Windows 8 Pro er rettet mod virksomheder og entusiaster.

Forskellen mellem de to udgaver er, at der er lidt flere avancerede funktioner i Pro-udgaven, blandt andet muligheden for at kryptere data.

Pro-udgaven minder om de tidligere Professional- og Ultimate-versioner kendt fra Windows 7.

Hvis du allerede har en computer med Windows XP SP3, Vista eller 7, koster det 229 kroner at opgradere til Windows 8 Pro.

For nybagte ejere af computere med Windows 7 tilbyder Microsoft en opgradering til Windows 8 for 119 kroner, hvis pc'en er købt efter den 2. juni i år.

Dette tilbud kan også udnyttes, hvis du køber en computer med Windows 7 den kommende tid.

Det er dog kun muligt at opgradere nyere Windows 7-maskiner indtil den 31. januar 2013, hvis det skal være til 119 kroner.

Opgraderingerne foregår online og kræver, at du downloader det nye styresystem.

Hvis du gerne vil have opgraderingen til Windows 8 på en dvd, er prisen 449 kroner.

Microsoft yder support i 90 dage, når det gælder opgradering til den nye version af styresystemet.

Du kan læse mere opgraderingen til Windows 8 her.

Pris uden opgradering

Det har ikke været muligt at få Microsoft til at komme med en officel pris, hvis du bare vil have en helt ny Windows 8 uden opgradering, altså en ny licens.

Men på Pricerunner.dk og Edbpriser.dk ligger priserne omkring 750 kroner for Windows 8, mens det koster cirka 1.100 kroner for Windows 8 Pro.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect