Derfor fører øget it-brug ikke til øget arbejdsløshed

Klumme: Det er en skrøne, at øget brug af it og øget effektivisering fører til flere arbejdsløse, fordi teknologien erstatter mennesker. Se hvorfor her.

Artikel top billede

Det er en udbredt myte, at teknologi skaber arbejdsløshed.

For eksempel skrev Information den 30. maj i år, at "Overgangen til en ny teknologi kan blive smertefuld for dem, der mister job til computere og robotter".

Og selv om Teknologirådet (trods alt) også kan se fordele ved brug af teknologi, mener de, at "det kan ske, at ny teknologi erstatter arbejdskraft og skaber arbejdsløshed".

Sådanne forsimplede - for ikke at sige fordummende - argumenter tager ofte udgangspunkt i, at job bliver overtaget af maskiner og teknologi.

Selv Barack Obama faldt sidste år i med begge ben, da han argumenterede for, at ny teknologi reducerer behovet for arbejdskraft gennem eksemplet om, at ATM-maskiner (hæveautomater, red.) erstatter personlig betjening i banken.

Obama havde ikke gjort sit hjemmearbejde.

Statistikken viser, at ganske vist steg antallet af ATM'er i USA fra 60.000 i 1985 til 352.000 i 2002, men samtidig voksede antallet af bankekspedienter fra 485.000 i 1985 til 527.000 i 2002.

I øvrigt er der så også skabt 152.900 job til teknikere, som skal servicere og reparere maskinerne.

Produktiviteten bliver forbedret

Den ironiske vil her bemærke, at så længe teknologien fungerer, som den gør, er der ingen af os, der bliver arbejdsløse.

Mere seriøst må man alligevel forholde sig til, at produktiviteten i århundreder er blevet forbedret.

Siden 1950'erne er en pæn klump af denne forbedring udsprunget af den stigende brug af it.

Det har vi alle sammen nydt godt af, for det har blandt andet resulteret i en markant nedsættelse af arbejdstiden - en del af den realiserede effektivitet er altså brugt til dette.
 
Så når man siger, at it skaber arbejdsløshed, er det for eksempel fordi man ser, at visse jobgrupper bliver marginaliserede, enten på grund af automatisering og effektivisering, eller fordi jobbene flytter ud af landet.

Derfor er øget teknologi-brug ikke årsag til arbejdsløshed

Det kan få nogle til at se på it og arbejdsløshed som proportionale størrelser.

Men dette syn holder kun gennem en meget snæversynet kikkert, der ikke ser på det store billede.

De fleste økonomer og andre kloge hoveder ser mere makroøkonomisk på sagen.

De ser i stedet den sammenhæng, at automatisering og effektivisering betyder lavere omkostninger.

Lavere omkostninger betyder større efterspørgsel efter produkterne og stigende købekraft.

Leder ikke til strukturel arbejdsløshed

Dette giver befolkningen større mulighed for at købe helt nye produkter og services, såsom sundhedsydelser, oplevelsesindustri og nye teknologiske muligheder som smartphones - hvilket igen skaber nye arbejdspladser.

Altså kan it godt betyde et afbræk i den enkelte persons karriere, men den leder ikke til strukturel arbejdsløshed.

Den historiske erfaring fra Danmark og andre vestlige lande er, at produktivitetsfremskridt i det lange løb fører til højere realindkomst og ikke til lavere beskæftigelse.

Så når politikere og andet godtfolk skal finde årsagerne til arbejdsløsheden, kan de godt glemme alt om at bruge teknologien som undskyldning.

Det er letkøbte argumenter, som ikke holder i det store billede - tvært-imod.

Så skulle vi alle jo have været uden arbejde

Indlysende logik, vil nogle sige.

For havde det været korrekt, var vi jo alle sammen i dag uden arbejde, eftersom effektiviteten er støt forbedret igennem 200 år.

At begrunde arbejdsløshed med teknologisk landvinding kaldes også for "Luddite-myten" efter de englændere, som i begyndelsen af 1800-tallet tilskrev alle landets ulykker den stigende industrialisering af tekstilproduktionen i England.

Denne folkebevægelse gik så til modangreb mod de nye industrimaskiner - og den dag i dag kan man se små afarter af Luddite-bevægelsen stikke deres hoveder op rundt omkring.

Per Andersen er principal consultant i Capgemini.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job