Hands on med Nokia Lumia 920: Ingeniørens nye slagvåben

Nokia er klar med sin Lumia 920 den 29. november. Vi har allerede fået fingre i mobilen, der kører styresystemet Windows Phone 8. Her er vores umiddelbare vurdering af telefonen.

Kan Nokia få et vellykket comeback på den helt store mobilscene? Mobilen Lumia 920 vil muligvis besvare det spørgsmål, når den rammer butikkerne den 29. november. 

Telefonen er ventet med spænding, og en brugerundersøgelse på Comon.dk viste for nylig, at læserne hellere ville have Nokia Lumia 920 frem for konkurrenter som Samsung Galaxy S III og Apple iPhone 5.

Efter at have holdt fast i styresystemet Symbian i adskillige år har Nokia valgt at storsatse på Windows Phone, der er Microsofts mobile styresystem, men som hidtil har haltet voldsomt efter Android og Apples iOS.

Lumia 920 er udstyret med den aktuelt nyeste version, Windows Phone 8, der blev lanceret i slutningen af oktober.

Vi har fået fingre i den nye mobil fra den finske telefonproducent, og i denne video kan du se, hvordan den virker - og vores førstehåndsindtryk:

[video splash=105471]0ac81324-1a81-9328.mp4[/video]

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Identity Festival 2026 - København

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet