Hands on med Nokia Lumia 920: Ingeniørens nye slagvåben

Nokia er klar med sin Lumia 920 den 29. november. Vi har allerede fået fingre i mobilen, der kører styresystemet Windows Phone 8. Her er vores umiddelbare vurdering af telefonen.

Kan Nokia få et vellykket comeback på den helt store mobilscene? Mobilen Lumia 920 vil muligvis besvare det spørgsmål, når den rammer butikkerne den 29. november. 

Telefonen er ventet med spænding, og en brugerundersøgelse på Comon.dk viste for nylig, at læserne hellere ville have Nokia Lumia 920 frem for konkurrenter som Samsung Galaxy S III og Apple iPhone 5.

Efter at have holdt fast i styresystemet Symbian i adskillige år har Nokia valgt at storsatse på Windows Phone, der er Microsofts mobile styresystem, men som hidtil har haltet voldsomt efter Android og Apples iOS.

Lumia 920 er udstyret med den aktuelt nyeste version, Windows Phone 8, der blev lanceret i slutningen af oktober.

Vi har fået fingre i den nye mobil fra den finske telefonproducent, og i denne video kan du se, hvordan den virker - og vores førstehåndsindtryk:

[video splash=105471]0ac81324-1a81-9328.mp4[/video]

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura