Hands on med Nokia Lumia 920: Ingeniørens nye slagvåben

Nokia er klar med sin Lumia 920 den 29. november. Vi har allerede fået fingre i mobilen, der kører styresystemet Windows Phone 8. Her er vores umiddelbare vurdering af telefonen.

Kan Nokia få et vellykket comeback på den helt store mobilscene? Mobilen Lumia 920 vil muligvis besvare det spørgsmål, når den rammer butikkerne den 29. november. 

Telefonen er ventet med spænding, og en brugerundersøgelse på Comon.dk viste for nylig, at læserne hellere ville have Nokia Lumia 920 frem for konkurrenter som Samsung Galaxy S III og Apple iPhone 5.

Efter at have holdt fast i styresystemet Symbian i adskillige år har Nokia valgt at storsatse på Windows Phone, der er Microsofts mobile styresystem, men som hidtil har haltet voldsomt efter Android og Apples iOS.

Lumia 920 er udstyret med den aktuelt nyeste version, Windows Phone 8, der blev lanceret i slutningen af oktober.

Vi har fået fingre i den nye mobil fra den finske telefonproducent, og i denne video kan du se, hvordan den virker - og vores førstehåndsindtryk:

[video splash=105471]0ac81324-1a81-9328.mp4[/video]

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse