Linux-brugere rammes af mystisk drive by-rootkit

Det står ikke klart, om et nyt rootkit mod Linux er del af konventionel pengemotiveret datakriminalitet eller politisk motiveret malware.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Sikkerhedsanalytikere har opdaget et tilsyneladende eksperimentelt Linux-rootkit designet til at inficere sit meget begrænsede udvalg af ofre ved hjælp af et klassisk drive by-angreb via websteder.

Rootkittet blev offentliggjort anonymt 13. november på Full Disclosure af ejeren af et websted, der havde været offer for angrebet.

Det er siden blevet bekræftet af CrowdStrike og Kaspersky Lab, at ofrene inficeres ved hjælp af en usædvanlig form for injektion af en iframe.

Rootkittet er rettet specifikt mod den seneste 64-bit Debian Squeezy kernel (2.6.32-5) og kaldes af Kaspersky Lab "Rootkit.Linux.Snakso.a".

Efter at have forsøgt at trænge ind i vigtige kernel-funktioner og skjule sine egne tråde går Snakso i gang med at kapre systemet.

Det står ikke klart, hvad malwarens specifikke formål er, men analytikerne vurderer, at der er tale om et konventionelt formål frem for et politisk.

Rootkittet ser ud til at være ufærdig, da programmeringen mangler en del finpudsning.

Er stadig under udvikling

Malwarens relativt store binære på 500 kilobyte og det, at den indeholder debug-kode, er yderligere tegn på, at den stadig er under udvikling.

Lige så væsentligt som dens design er spørgsmålet om, hvor den kommer fra.

Analytikeren fra CrowdStrike vurderer, at Rusland er det mest sandsynlige ophav.

Hvis det er tilfældet, så er den fra en verden af professionelle datakriminelle.

"I lyset af at dette rookit bruges til ikke-selektivt at injicere iframes ind i svar fra nginx-webservere, virker det sandsynligt, at rootkittet er del af en generel datakriminel operation og ikke et målrettet angreb," argumenterer CrowdStrike.

Dog kunne dette rootkit ifølge CrowdStrike også være til et Waterhole-angreb, der er et angreb mod et websted, der hovedsageligt besøges af en bestemt gruppe besøgende, med det formål at ramme netop denne gruppe.

Og det er på dette tidspunkt i enhver historie om malware mod Linux, at vi påpeger kompleksiteten involveret i at gå efter denne platform for ikke at nævne det forsvindende lille antal dokumenterede eksempler.

Det seneste eksempel var trojaneren Wirenet i august, der stjal kodeord i browseren og som blev opdaget af det russiske it-sikkerhedsfirma Dr Web.

Andre eksempler har været baseret på Java for at ramme på tværs af platforme.

Det er dog ikke til at komme udenom, at kriminelle nu nærer en mere end blot forbigående interesse for platformen og dens administrator-dominerede brugerbase.

"Selvom dette rootkit stadig er i en tidlig udviklingsfase, så viser det en ny tilgang til drive by-download og vi kan afgjort forvente at se mere af denne form for malware i fremtiden," advarer Marta Janus fra Kaspersky Lab.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job