Sådan kan du forbedre din sikkerhed med særlige fælder

Udførlig rapport giver dig overblik over, hvordan du med digitale fælder - såkaldte 'honey-pots' - kan overvåge og analysere cyber-angreb.

Artikel top billede

Læs også:
Se det ske: Disse net-angreb finder sted i dette øjeblik

Sådan forhindrer du et DoS-angreb

Prisliste: Så meget koster en hacker

Hvis du vil forhindre cybe-rangreb i et tidligt stadie, skal du have dine digitale fælder (Honeypots) parat, mener European Network and Information Security Agency (ENISA).

Honeypots er digitale fælder, der bruges til at detektere og analysere cyber-angreb.

Fælderne kan placeres på et utal af måder, mest udbredt er Honeypots installeret i på server-siden eller i et klient-miljø.

Fælderne kan emulere udbredte services som for eksempel HTTP, MSSQL, SSH eller MySQL.

Eventuelle angreb imod Honeypots logges derefter, og du kan på den måde analysere dig frem til, hvor dine sårbarheder er.

ENISA har undersøgt, 30 forskellige Honeypot-systemer, og giver deres anbefalinger videre i en udførlig 183 siders lang rapport.

Her er det bedste værktøj

ENISA har gjort undersøgelsen brugervenlig ved at vurderer de forskellige Honeypots med en smileys.
Her vurderes produkterne blandt andet efter 10 kategorier, deriblandt pris, pålidelighed, kvalitet af opsamlet data og skalerbarhed.

I rapportens konklusion fremhæver ENISA Dionaea som det mest anbefalelsesværdige produkt på grund af Dionaeas store udvalg af services, og den kvalitet som produktet leverer.

Nedenfor ses ENISA's anbefalinger per produkt, målt på de mest udbredte services i it-branchen.

Honeypots er ikke førstevalg i dag

ENISA, der har til erklæret formål om at forbedre og udvikle netværks- og informationssikkerhed i EU, beskriver Honeypots som et stærkt værktøj i sikkerheds-værktøjskassen, men Honeypot-metoderne er endnu ikke for alvor slået igennem.

En undersøgelse fra 2011 som ENISA selv har foretaget blandt CERT's (Computer Emergency Response Teams) viser, at det kun er under 20 procent af CERT-enhederne, der benytter sig af Honeypots.

I Danmark kender vi CERT-enhederne i form af DK-CERT, der sammen med GovCERT informerer og varsler om it-trusler i Danmark.

Læs også:
Se det ske: Disse net-angreb finder sted i dette øjeblik

Sådan forhindrer du et DoS-angreb

Prisliste: Så meget koster en hacker

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura