Sådan kan du forbedre din sikkerhed med særlige fælder

Udførlig rapport giver dig overblik over, hvordan du med digitale fælder - såkaldte 'honey-pots' - kan overvåge og analysere cyber-angreb.

Artikel top billede

Læs også:
Se det ske: Disse net-angreb finder sted i dette øjeblik

Sådan forhindrer du et DoS-angreb

Prisliste: Så meget koster en hacker

Hvis du vil forhindre cybe-rangreb i et tidligt stadie, skal du have dine digitale fælder (Honeypots) parat, mener European Network and Information Security Agency (ENISA).

Honeypots er digitale fælder, der bruges til at detektere og analysere cyber-angreb.

Fælderne kan placeres på et utal af måder, mest udbredt er Honeypots installeret i på server-siden eller i et klient-miljø.

Fælderne kan emulere udbredte services som for eksempel HTTP, MSSQL, SSH eller MySQL.

Eventuelle angreb imod Honeypots logges derefter, og du kan på den måde analysere dig frem til, hvor dine sårbarheder er.

ENISA har undersøgt, 30 forskellige Honeypot-systemer, og giver deres anbefalinger videre i en udførlig 183 siders lang rapport.

Her er det bedste værktøj

ENISA har gjort undersøgelsen brugervenlig ved at vurderer de forskellige Honeypots med en smileys.
Her vurderes produkterne blandt andet efter 10 kategorier, deriblandt pris, pålidelighed, kvalitet af opsamlet data og skalerbarhed.

I rapportens konklusion fremhæver ENISA Dionaea som det mest anbefalelsesværdige produkt på grund af Dionaeas store udvalg af services, og den kvalitet som produktet leverer.

Nedenfor ses ENISA's anbefalinger per produkt, målt på de mest udbredte services i it-branchen.

Honeypots er ikke førstevalg i dag

ENISA, der har til erklæret formål om at forbedre og udvikle netværks- og informationssikkerhed i EU, beskriver Honeypots som et stærkt værktøj i sikkerheds-værktøjskassen, men Honeypot-metoderne er endnu ikke for alvor slået igennem.

En undersøgelse fra 2011 som ENISA selv har foretaget blandt CERT's (Computer Emergency Response Teams) viser, at det kun er under 20 procent af CERT-enhederne, der benytter sig af Honeypots.

I Danmark kender vi CERT-enhederne i form af DK-CERT, der sammen med GovCERT informerer og varsler om it-trusler i Danmark.

Læs også:
Se det ske: Disse net-angreb finder sted i dette øjeblik

Sådan forhindrer du et DoS-angreb

Prisliste: Så meget koster en hacker

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job