Sådan begynder ni ud af ti hackerangreb

Oplysninger der er frit tilgængelige på nettet bruges til langt hovedparten af hackernes angreb. Her er forklaringen og de hårdest ramte områder.

Artikel top billede

Læs også:
Hackernes nye vidundervåben: 'Spear phishing'

Endnu en mail i indbakken.

Dem kan der komme dusinvis af i løbet af en dag.

Det er da også den foretrukne indgang for hackere, kan man nu læse i en ny rapport fra sikkerhedsfirmaet Trend Micro, der har samlet informationer om målrettede mails mellem februar og september i år.

Ud fra tallene har firmaet analyseret sig frem til, at ni ud af 10 hacker-angreb foregår gennem indbakken, via de såkaldte spear phishing e-mail.

Forskellen mellem det mere kendte phishing- og det nyere spear phishing-begreb er, at mens førstnævnte sender mails til tusinder, hvis ikke millioner, af indbakker, så går sidstnævnte målrettet efter en mindre gruppe identificerede personer, der arbejder i samme virksomhed eller organisation.

Mailen bliver således mere personlig og opnår derved større troværdighed, lyder det fra Trend Micro.

Klik, klik, klik

Begge angrebstyper udsendes oftest som e-mails, der forsøger at narre modtageren til at klikke på et link, som leder til en inficeret hjemmeside.

De falske hjemmesider findes i alle afskygninger - fra falske login-skærme og til noget, der skal ligne opdateringer til populær software som for eksempel Adobe Flash.

Formålet er at få adgang til netværket i virksomheden via de personlige oplysninger.

Her er de udsatte grupper

De værst udsatte grupper er ifølge sikkerhedsfirmaet dem, der har offentligt tilgængelige oplysninger om medarbejderne.

"De to hårdest ramte grupper er statslige institutioner og aktivist-grupper," kan man læse i rapporten.

"På de offentlige websider er det nemt at finde informationer om organisationen samt navne og titler på de ansatte eller ansvarlige. Aktivist-grupper er ofte meget aktive på de sociale medier, og de er hurtige til at udlevere personlige informationer om medlemmer med henblik på at lette kommunikationen, organisere kampagner eller få nye medlemmer, hvilket gør dem til meget synlige mål."

Ifølge sikkerhedsfirmaet er tre ud af fire angreb baseret på oplysninger, der er let tilgængelige på nettet.

Der er ikke specifikke tal for Danmark.

Hele rapporten kan læses her (PDF).

Læs også:
Hackernes nye vidundervåben: 'Spear phishing'

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura