Hackernes nye vidundervåben: 'Spear phishing'

Hackere er i stor stil begyndt at anvende en ny metode til at tvinge sig adgang til netværk og it-systemer. Se her, hvordan de gør.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De seneste indbrud hos højtprofilerede angrebsmål som Den Internationale Valutafond (IMF) demonstrerer, hvor gode hackere nu er blevet i disciplinen 'spear phishing."

"I dag er spear fishing blevet mere udbredt og teknikkerne er også blevet langt bedre," siger Dave Jevans, der er leder af the Anti-Phishing Working Group (APWG), som er en brancheorganisation dedikeret til at bekæmpe identitetstyverier online.

Dave Jevans er desuden grundlægger og leder af sikkerhedsfirmaet IronKey, der holder til i Sunnydale, Californien.

"De  (hackerne, red] går ikke længere efter passwordet. I stedet får de folk til at installere crimeware på computeren," forklarer Dave Jevans.

Skal narre modtageren

Ligesom det mere almindelige 'phishing', bliver spear phishing-angreb udsendt som e-mails, der forsøger at narre modtageren til at klikke på et link, som leder til en inficeret hjemmeside.

Hjemmesiderne findes i alle afskygninger - fra falske login-skærme og til noget, der skal ligne opdateringer til populær software, som for eksempel Adobe Flash.

I forhold til det andet scenarium er filen ikke som beskrevet.

I stedet udgør den en angrebskode, som inficerer computeren og giver kriminelle adgang til maskinen - og derigennem til flere maskiner - eller til fortrolige oplysninger som passwords ved hjælp af tastatur-overvågning.

Ifølge rapporter fra blandt andet Bloomberg har IMF haft mistanke om spear phishing-angreb mod en medarbejder, der har plantet malware i en maskine, som angiveligt er blevet brugt til at gennemse netværket for data, der skulle stjæles.

Men IMF-episoden er bare den seneste i en række specialiserede angreb i år, som har været målrettet organisationer som Oak Ridge National Laboratory, det franske udenrigsministerium og Googles Gmail.

Går målrettet efter mindre gruppe

Alle har en ting til fælles: De brugte spear phishing til at narre brugerne til at installere malware eller afsløre kontoinformationer.

Forskellen mellem phishing og spear phishing er, at mens førstnævnte sender mails til tusinder, hvis ikke millioner, af indbakker, så går sidstnævnte målrettet efter en mindre gruppe identificerede personer, der arbejder i samme virksomhed eller organisation.

Det er ligesom forskellen mellem to breve, der begge beder om et lån. Den ene er adresseret 'til rette vedkommende', den anden er fra din bedste ven.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks