Hackernes nye vidundervåben: 'Spear phishing'

Hackere er i stor stil begyndt at anvende en ny metode til at tvinge sig adgang til netværk og it-systemer. Se her, hvordan de gør.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De seneste indbrud hos højtprofilerede angrebsmål som Den Internationale Valutafond (IMF) demonstrerer, hvor gode hackere nu er blevet i disciplinen 'spear phishing."

"I dag er spear fishing blevet mere udbredt og teknikkerne er også blevet langt bedre," siger Dave Jevans, der er leder af the Anti-Phishing Working Group (APWG), som er en brancheorganisation dedikeret til at bekæmpe identitetstyverier online.

Dave Jevans er desuden grundlægger og leder af sikkerhedsfirmaet IronKey, der holder til i Sunnydale, Californien.

"De  (hackerne, red] går ikke længere efter passwordet. I stedet får de folk til at installere crimeware på computeren," forklarer Dave Jevans.

Skal narre modtageren

Ligesom det mere almindelige 'phishing', bliver spear phishing-angreb udsendt som e-mails, der forsøger at narre modtageren til at klikke på et link, som leder til en inficeret hjemmeside.

Hjemmesiderne findes i alle afskygninger - fra falske login-skærme og til noget, der skal ligne opdateringer til populær software, som for eksempel Adobe Flash.

I forhold til det andet scenarium er filen ikke som beskrevet.

I stedet udgør den en angrebskode, som inficerer computeren og giver kriminelle adgang til maskinen - og derigennem til flere maskiner - eller til fortrolige oplysninger som passwords ved hjælp af tastatur-overvågning.

Ifølge rapporter fra blandt andet Bloomberg har IMF haft mistanke om spear phishing-angreb mod en medarbejder, der har plantet malware i en maskine, som angiveligt er blevet brugt til at gennemse netværket for data, der skulle stjæles.

Men IMF-episoden er bare den seneste i en række specialiserede angreb i år, som har været målrettet organisationer som Oak Ridge National Laboratory, det franske udenrigsministerium og Googles Gmail.

Går målrettet efter mindre gruppe

Alle har en ting til fælles: De brugte spear phishing til at narre brugerne til at installere malware eller afsløre kontoinformationer.

Forskellen mellem phishing og spear phishing er, at mens førstnævnte sender mails til tusinder, hvis ikke millioner, af indbakker, så går sidstnævnte målrettet efter en mindre gruppe identificerede personer, der arbejder i samme virksomhed eller organisation.

Det er ligesom forskellen mellem to breve, der begge beder om et lån. Den ene er adresseret 'til rette vedkommende', den anden er fra din bedste ven.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Beredskabsstyrelsen

    Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S