Hackernes nye vidundervåben: 'Spear phishing'

Hackere er i stor stil begyndt at anvende en ny metode til at tvinge sig adgang til netværk og it-systemer. Se her, hvordan de gør.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De seneste indbrud hos højtprofilerede angrebsmål som Den Internationale Valutafond (IMF) demonstrerer, hvor gode hackere nu er blevet i disciplinen 'spear phishing."

"I dag er spear fishing blevet mere udbredt og teknikkerne er også blevet langt bedre," siger Dave Jevans, der er leder af the Anti-Phishing Working Group (APWG), som er en brancheorganisation dedikeret til at bekæmpe identitetstyverier online.

Dave Jevans er desuden grundlægger og leder af sikkerhedsfirmaet IronKey, der holder til i Sunnydale, Californien.

"De  (hackerne, red] går ikke længere efter passwordet. I stedet får de folk til at installere crimeware på computeren," forklarer Dave Jevans.

Skal narre modtageren

Ligesom det mere almindelige 'phishing', bliver spear phishing-angreb udsendt som e-mails, der forsøger at narre modtageren til at klikke på et link, som leder til en inficeret hjemmeside.

Hjemmesiderne findes i alle afskygninger - fra falske login-skærme og til noget, der skal ligne opdateringer til populær software, som for eksempel Adobe Flash.

I forhold til det andet scenarium er filen ikke som beskrevet.

I stedet udgør den en angrebskode, som inficerer computeren og giver kriminelle adgang til maskinen - og derigennem til flere maskiner - eller til fortrolige oplysninger som passwords ved hjælp af tastatur-overvågning.

Ifølge rapporter fra blandt andet Bloomberg har IMF haft mistanke om spear phishing-angreb mod en medarbejder, der har plantet malware i en maskine, som angiveligt er blevet brugt til at gennemse netværket for data, der skulle stjæles.

Men IMF-episoden er bare den seneste i en række specialiserede angreb i år, som har været målrettet organisationer som Oak Ridge National Laboratory, det franske udenrigsministerium og Googles Gmail.

Går målrettet efter mindre gruppe

Alle har en ting til fælles: De brugte spear phishing til at narre brugerne til at installere malware eller afsløre kontoinformationer.

Forskellen mellem phishing og spear phishing er, at mens førstnævnte sender mails til tusinder, hvis ikke millioner, af indbakker, så går sidstnævnte målrettet efter en mindre gruppe identificerede personer, der arbejder i samme virksomhed eller organisation.

Det er ligesom forskellen mellem to breve, der begge beder om et lån. Den ene er adresseret 'til rette vedkommende', den anden er fra din bedste ven.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job