Her er årets 10 mest populære Kloge Åge-artikler

Hvem siger, at nettet kun er til korte historier? Det seneste år har vi skrevet mange lange artikler om Windows 8, forfærdelige it-indkøb og opsætning af bedre trådløst netværk. Her er de 10 bedste.

1. Fem dage med Windows 8: Hit eller flop?
Hvordan er det at skifte til Windows 8? Hvad fungerer, og hvad fungerer ikke? Her er dommen over Microsofts nye styresystem efter fem dage i medgang og modgang.
Link

2. Her er fem sjove danske websider du skal kende

Trænger dine lattermuskler til en omgang fitness på dansk? Vi viser vej til fem websider fyldt med humor og vanvittig satire.
Link

3. Top 5: Mine værste it-indkøb nogensinde
Ustabil blækprinter til 2.000 kroner, dvd-drev som ikke virker og harddiske, som begår selvmord. Her er mit personlige rædselskabinet over de værste it-køb.
Link

4. Så nemt får du amerikansk Netflix - med lidt fusk

Den amerikanske streamingtjeneste Netflix er på vej til Danmark, men det bliver formentlig i en lettere amputeret form. Det er dog nemt at få adgang til det fulde videobibliotek, og du kan her se hvordan.
Link

5. Prøvekørt: Det bedste og det værste ved Windows 8
Hvad fungerer, og hvad fungerer slet ikke med Windows 8? Vi har prøvekørt Consumer Preview af Microsofts nye styresystem, der byder på både fede funktioner og forfærdelige frustrationer.
Link

6. 9 ting du skal vide om Microsofts nye Windows 8

Microsofts nyeste styresystem er nu helt færdigt, og det er markant anderledes end Windows 7. Her får du overblikket over alt det nye i Windows 8.
Link

7. 10 tips: Det skal du huske når du køber studiebærbar
Hvad har du brug for, hvis du skal have en super studiebærbar? Vi giver dig her 10 gode råd i jagten på den perfekte computer.
Link

8. Guide: Sådan får du bedre trådløst net
En ny router kan give dig bedre ydelse, rækkevidde og sikkerhed. Men en ny router er ikke altid den bedste løsning.
Link

9. Sådan redder du en computer hærget af virus

Med en smart finte i Windows 7 kan du spole tiden tilbage og redde en malware-smadret maskine. Samtidig kan du med et gratis værktøj genskabe forsvundne filer, som den onde virus har slettet.
Link

10. Læserne: Her er vores værste it-indkøb
Det er ikke al it-udstyr, som er det rene guld. Her er nogle af læsernes skrækhistorier.
Link

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job