USA: Afgørelse i Oracle-opkøb på trapperne

Det amerikanske justitsministerium vil inden for de næste par dage indikere, om det vil give grønt lys eller ej til Oracles fjendtlige overtagesforsøg af konkurrenten Peoplesoft. Afgørelsen ventes at have indflydelse på en tilsvarende EU-beslutning.

Inden for de næste par dage vil det amerikanske justitsministerium komme med en melding om, hvorvidt de amerikanske myndigheder vil vende tommelfingeren op eller ned til Oracles fjendtlige overtagelsesforsøg af konkurrenten Peoplesoft.

Afgørelsen vil være central for Oracles planer, selv om gigantselskabet tidligere har antydet, at det vil sagsøge det amerikanske justitsministerium, hvis ikke det får medhold.

Kan skade konkurrencen
Oracles fjendtlige overtagelsesforsøg er i de seneste måneder blevet gransket af myndigheder i både USA og EU, som kigger på, om et opkøb vil kunne skade konkurrencen på det globale marked for virksomheds­software, hvor netop Peoplesoft, Oracle samt tyske SAP er blandt de største spillere.

Det amerikanske justitsministerium ventes at komme med sin endelige afgørelse i sagen til marts, men det ventes, at den kommende anbefaling fra ministeriets juridiske afdeling vil være afgørende for udfaldet.

EU-Kommissionen ventes at følge efter med sin afgørelse i april, og det kan ikke udelukkes, at kommissionen vil skele en del til den amerikanske afgørelse, inden den træffer sin beslutning.

Oracle er verdens næststørste softwareselskab efter Microsoft. Peoplesoft overtog sidste efterår konkurrenten J.D. Edwards.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos