Hackere kan snage i data på din krypterede harddisk

Krypterede harddiske øger sikkerheden markant på eksempelvis bærbare computere. Det er hackerne bare ligeglade med.

Artikel top billede

Læs også:

Mobile løsninger: Disse ting skal du holde øje med i 2013

Sådan bryder hackere internet-kryptering

Hvis man som it-chef tror, at harddisk-kryptering kan fjerne alle sikkerhedsrisici ved det stigende antal mobile enheder, må man muligvis tænke om igen.

På den tyske sikkerheds-konference 29C3, der fandt sted mellem jul og nytår, blev det i hvert fald bevist, hvor let man kan få adgang til at læse data på en krypteret harddisk.

Det er de selvkrypterende harddiske (SED'er), der er blevet testet og sammenlignet med de software-baserede krypterings-løsninger som Truecrypt og Bitlocker.

Universitetsforskeren Tilo Müller demonstrerede, hvor let man kan angribe de krypterede harddiske, selvom producenterne hævder, at netop integreret harddisk-kryptering beskytter data, hvis eksempelvis en bærbar computer bliver stjålet.

It-mediet The H skriver, at Tilo Müller viste forskellige scenarier, hvor eksempelvis en krypteret harddisk i stand by mode kan sluttes til hackerens computer, så han kan få adgang til de ellers beskyttede data.

Sådan brydes krypteringen

Det sker, uden at strømmen afbrydes, kaldes et warm replug-angreb, og Tilo Müllers forsøg viste, at kun tre ud af 12 computere opdagede, at harddisken blev sluttet til en ny computer.

Ifølge The H har Tilo Müller sammen med to tyske forsker-kolleger også efterprøvet en række andre angrebsmetoder, eksempelvis cold boot-angreb og DMA/FireWire-angreb.

Konklusionen er, at sikkerheden ved krypterede harddiske er nogenlunde den samme som ved softwarebaserede løsninger som Bitlocker.

Tilo Müllers test-scenarier kan ses her.

Læs også:

Mobile løsninger: Disse ting skal du holde øje med i 2013

Sådan bryder hackere internet-kryptering

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)