Hackere kan snage i data på din krypterede harddisk

Krypterede harddiske øger sikkerheden markant på eksempelvis bærbare computere. Det er hackerne bare ligeglade med.

Artikel top billede

Læs også:

Mobile løsninger: Disse ting skal du holde øje med i 2013

Sådan bryder hackere internet-kryptering

Hvis man som it-chef tror, at harddisk-kryptering kan fjerne alle sikkerhedsrisici ved det stigende antal mobile enheder, må man muligvis tænke om igen.

På den tyske sikkerheds-konference 29C3, der fandt sted mellem jul og nytår, blev det i hvert fald bevist, hvor let man kan få adgang til at læse data på en krypteret harddisk.

Det er de selvkrypterende harddiske (SED'er), der er blevet testet og sammenlignet med de software-baserede krypterings-løsninger som Truecrypt og Bitlocker.

Universitetsforskeren Tilo Müller demonstrerede, hvor let man kan angribe de krypterede harddiske, selvom producenterne hævder, at netop integreret harddisk-kryptering beskytter data, hvis eksempelvis en bærbar computer bliver stjålet.

It-mediet The H skriver, at Tilo Müller viste forskellige scenarier, hvor eksempelvis en krypteret harddisk i stand by mode kan sluttes til hackerens computer, så han kan få adgang til de ellers beskyttede data.

Sådan brydes krypteringen

Det sker, uden at strømmen afbrydes, kaldes et warm replug-angreb, og Tilo Müllers forsøg viste, at kun tre ud af 12 computere opdagede, at harddisken blev sluttet til en ny computer.

Ifølge The H har Tilo Müller sammen med to tyske forsker-kolleger også efterprøvet en række andre angrebsmetoder, eksempelvis cold boot-angreb og DMA/FireWire-angreb.

Konklusionen er, at sikkerheden ved krypterede harddiske er nogenlunde den samme som ved softwarebaserede løsninger som Bitlocker.

Tilo Müllers test-scenarier kan ses her.

Læs også:

Mobile løsninger: Disse ting skal du holde øje med i 2013

Sådan bryder hackere internet-kryptering

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S