Hackere kan snage i data på din krypterede harddisk

Krypterede harddiske øger sikkerheden markant på eksempelvis bærbare computere. Det er hackerne bare ligeglade med.

Artikel top billede

Læs også:

Mobile løsninger: Disse ting skal du holde øje med i 2013

Sådan bryder hackere internet-kryptering

Hvis man som it-chef tror, at harddisk-kryptering kan fjerne alle sikkerhedsrisici ved det stigende antal mobile enheder, må man muligvis tænke om igen.

På den tyske sikkerheds-konference 29C3, der fandt sted mellem jul og nytår, blev det i hvert fald bevist, hvor let man kan få adgang til at læse data på en krypteret harddisk.

Det er de selvkrypterende harddiske (SED'er), der er blevet testet og sammenlignet med de software-baserede krypterings-løsninger som Truecrypt og Bitlocker.

Universitetsforskeren Tilo Müller demonstrerede, hvor let man kan angribe de krypterede harddiske, selvom producenterne hævder, at netop integreret harddisk-kryptering beskytter data, hvis eksempelvis en bærbar computer bliver stjålet.

It-mediet The H skriver, at Tilo Müller viste forskellige scenarier, hvor eksempelvis en krypteret harddisk i stand by mode kan sluttes til hackerens computer, så han kan få adgang til de ellers beskyttede data.

Sådan brydes krypteringen

Det sker, uden at strømmen afbrydes, kaldes et warm replug-angreb, og Tilo Müllers forsøg viste, at kun tre ud af 12 computere opdagede, at harddisken blev sluttet til en ny computer.

Ifølge The H har Tilo Müller sammen med to tyske forsker-kolleger også efterprøvet en række andre angrebsmetoder, eksempelvis cold boot-angreb og DMA/FireWire-angreb.

Konklusionen er, at sikkerheden ved krypterede harddiske er nogenlunde den samme som ved softwarebaserede løsninger som Bitlocker.

Tilo Müllers test-scenarier kan ses her.

Læs også:

Mobile løsninger: Disse ting skal du holde øje med i 2013

Sådan bryder hackere internet-kryptering

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Netværkstekniker til overvågning og drift i Karup

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network