Vigtige Microsoft-opdateringer kan give dig problemer

Denne måneds Patch Tuesday fra Microsoft bliver ikke en let omgang for it-afdelingen. Læs hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:

Hackere angriber din Internet Explore - hasteløsning udsendt

Computerworld News Service: Microsoft udsender to kritiske rettelser på denne måneds Patch Tuesday, tirsdag 8. januar, oplyser selskabet i dets advance notification om kommende sikkerhedsbulletiner.

En af dem påvirker selskabets mest populære styresystem, Windows 7, samt Windows Server 2008 R2.

Dette sikkerhedshul åbner for at køre kode via fjernadgang uden handling fra brugerens side. En sådan situation vurderer Microsoft altid som af kritisk risiko.

Den anden kritiske sikkerhedsbulletin retter en sårbarhed, der påvirker samtlige Windows-styresystemer til desktop lige fra Windows XP til Windows 8 og herudover Windows Server 2003, 2008, 2008 R2 samt 2012.

Også dette sikkerhedshul gør systemet sårbart overfor fjerneksekvering af kode.

"Det er sandsynligvis en sårbarhed i et af de grundlæggende biblioteker i Windows, der bruges til meget, såsom Windows XML Core Services, der sidst blev rettet i juli 2012," vurderer teknologichef hos Qualys, Wolfgang Kandek.

Svære at rulle ud

Selvom det denne gang drejer sig om relativt få kritiske opdateringer, så betyder det ikke, at det bliver let for it-afdelingerne at implementere dem.

"Der er mange genstarter denne måned, og opdateringerne rammer stort set samtlige Windows-styresystemer," kommenterer Paul Henry, der er sikkerhedsanalytiker hos Lumension, der arbejder med sikkerhed, sårbarhed og risikostyring.

Her er den vigtigste opdatering

En af de fem sikkerhedsopdateringer, der kategoriseres som vigtige - nummer fem - kan ende med at have størst betydning for at imødegå truslen, bemærker Alex Horan, der er senior product manager hos CORE Security.

Problemet findes i Vista SP 2, Server 2008 og Windows 7.

"Denne sårbarhed kan udgøre det største problem på lang sigt, hvis den ikke rettes ordentligt, fordi den repræsenterer en ekstremt stor gruppe af potentielle mål," påpeger Horan.

Windows RT, der er en udgave af Windows 8 til enheder baseret på ARM-processorer, påvirkes af den anden kritiske sikkerhedsopdatering samt af tre af de, der kategoriseres som vigtige. Det bør brugerne ifølge Henry vænne sig til.

"Systemet er allerede blevet opdateret nogle gange siden lanceringen sidst på året 2012, og vi forventer, at det er med i mange Patch Tuesdays i år," bemærker han.

Problemer med Internet Explorer

Ingen af sikkerhedsopdateringerne denne måned imødegår direkte den 0-dagssårbarhed, der sidste weekend blev opdaget udnyttet i faktiske angreb mod ellers fuldt ud opdaterede versioner af Internet Explorer 6, 7 og 8.

Denne sårbarhed gør det muligt for hackere at overtage kontrollen af ofrenes computere. Angrebet sker ifølge Microsoft via skadelige websteder med indhold, der udnytter sårbarheden i de besøgendes browsere.

Microsoft har udgivet en Fix it-løsning men indtil videre ingen rigtig sikkerhedsopdatering, og som it-afdeling bør det ifølge Henry være topprioritet at implementere denne midlertidige løsning.

Det ville ifølge Andrew Storms, der er sikkerhedschef hos nCircle være overraskende, hvis Microsoft allerede havde udviklet en sikkerhedsopdatering til Internet Explorer.

"Det ville kræve et mirakel for Microsoft at rette en 0-dagssårbarhed blot en uge efter en 0-dagssikkerhedsmeddelelse," kommenterer han.

Det er dog muligt, at én af denne måneds opdateringer vil rette sårbarheder i styresystemet, som angrebet via sikkerhedshullet i Internet Explorer eventuelt udnytter, påpeger Henry.

Med de få detaljer, som Microsoft indtil videre har offentliggjort, er det umuligt at vide. "Hvis browseren blot fungerer som adgang til en underlæggende sårbarhed i styresystemet, så er der en chance for, at denne sårbarhed rettes af en af opdateringerne.

Hvis sikkerhedshullet på den anden side er begrænset til browseren, så står det dog stadig pivåbent," siger Henry.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også: 

Hackere angriber din Internet Explore - hasteløsning udsendt

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Socialpædagogernes Landsforbund

Chefkonsulent – digital strategi, IT-arkitektur og leverandørstyring

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S