Nets trods kæmpe Java-hul: Brug NemID som normalt

Slå koldt vand i blodet og kør videre som hidtil, lyder rådet fra NemID-leverandøren Nets efter fundet af kritisk sikkerhedshul i Java. Men sikkerhedseksperter mener, at man helt skal deaktivere Java.

Artikel top billede

Læs også:

Kæmpe sikkerhedshul i Java - Din netbank i fare

Myndighed: Danskerne skal deaktivere Java nu

Leverandøren af danskernes NemID-login til banker og offentlige hjemmesider, Nets, maner til besindighed, selvom der er afsløret et kritisk hul i Java 7, som bruges til afviklingen af NemID.

"Vi anbefaler, at folk benytter Java, som de plejer. Helt generelt anbefaler vi også, at man skal have opdateret sine softwareprogrammer, hvilket altså også gælder for Java," siger Nets' pressechef Søren Winge til Computerworld.

Han tilføjer, at i kølvandet på angrebet af Java 7 version 10 med det højaktuelle sikkerhedshul, tager Nets i situationen alvorligt og er i fuld gang med at overvåge eventuel kriminel aktivitet i Danmark.

"Vi mener dog ikke, at der er nogen grund til at gøre noget specielt som eksempelvis at afinstallere Java eller gøre andet på nuværende tidspunkt."

"Vi hører også, at man bør deaktivere Java eller benytte særskilte browsere, men det mener vi ikke er nødvendigt på nuværende tidspunkt," siger Nets' pressechef.

Søren Winge forventer samtidig, at problemet med 0-dags-sårbarheden i Java bliver løst snarest muligt hos Java-leverandøren Oracle.

"De angreb, som vi hidtil har set i Danmark, har alle baseret sig på ældre versioner af programmer. Hvis det viser sig, at der sker noget nyt omkring det aktuelle sikkerhedshul, så er vi selvfølgelig klar til at anbefale noget andet," lyder det fra Søren Winge.

Højt beredskab

Hos sikkerhedsfirmaet CSIS Security Group er teknisk direktør Jan Kaastrup til dels enig med Nets' anbefalinger, selvom det ikke er helt uden risici at køre videre med Java og NemID, som man plejer.

"Det er selvfølgelig op til den enkelte at deaktivere Java eller ej, inden problemet er fikset fra Oracles side. Der findes jo også en masse andre sårbarheder i dag, der kan udnyttes," siger han og fortsætter:

"Problemet er bare, at Java er så udbredt, ikke mindst i Danmark, hvor vi alle benytter NemID. Der skal samtidigt heller ikke herske tvivl om, at vi lige nu ser på en højere risiko med det nye hul i Java, indtil der kommer en endelig opdatering," lyder det fra sikkerhedseksperten.

Anbefalingen fra CSIS Security Group er, at hvis man ikke deaktiverer Java i sin browser eller benytter en dedikeret browser til NemID-login, som DK-Cert anbefaler, så bør man kun bevæge sig på hjemmesider, som man har 100 procent tillid til, selvom sådan en side naturligvis også kan være kompromitteret.

Jan Kaastrup anbefaler også, at man benytter sin sunde fornuft på nettet og ikke mindst i mail-indbakken, hvor der uden tvivl vil komme mange spammails med farlige links, der forsøger at udnytte det højaktuelle sikkerhedshul i Java 7.

Læs også:

Kæmpe sikkerhedshul i Java - Din netbank i fare

Myndighed: Danskerne skal deaktivere Java nu

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S