GovCERT: Lev med Java-hul hvis Java er nødvendigt

GovCERT's anbefaling om sikkerhedshul i Java går stik imod anbefalingen fra andre sikkerhedseksperter.

Artikel top billede

Læs også:

Kæmpe sikkerhedshul i Java - Din netbank i fare

Myndighed: Danskerne skal deaktivere Java nu

"Man skal udvise påpasselighed og installere opdateringer, når de kommer."

Sådan lyder rådet fra GovCERT til de danske myndigheder, som tjenesten beskytter, om det nyeste hul i Java.

Det fortæller Thomas Kristmar, der er chef for Krisestyrings- og Operationsafdelingen i Center for Cybersikkerhed.

Sikkerheden ligger i følge Thomas Kristmar i, at myndighederne sørger for, at deres medarbejdere udviser påpasselighed med, hvilke hjemmesider, de besøger fra arbejdscomputeren, eller bruger en ekstra browser kun til surf.

"Men de myndigheder, som har valgt at tilslutte sig GovCERT, de har så også den fordel, at vi selvfølgelig monitorer efter udnyttelsen af sårbarheden," siger Thomas Kristmar.

Dermed går den statslige GovCERT, som hører under Forsvarets Efterretningstjeneste, stik imod sikkerhedsrådene fra myndigheder i andre lande.

Her er budskabet hos eksempelvis det svenske CERT og US Homeland Security klart: Slå Java fra i din browser.

Til det siger Thomas Kristmar, at når det drejer sig om en 0-dags-sårbahed, så må kunden finde de metoder, som passer til den pågældendes forretning.

"Hvis man eksempelvis har et forretningsmæssigt behov for at bruge Java, så er det jo dem, der har forretningen, som skal finde ud af, hvilke forretningsmæssige konsekvenser det vil have for dem at imødegå det," siger han.

Forretning vigtigere end sikkerhed

Men andre ord vil kunderne altså ikke altid kunne forvente, at de kan få arbejde fra hånden uden Java. Og derfor bliver de nødt til at ignorere sikkerhedsadvarslen. 

Hvorfor anbefaler I ikke myndighederne, som jo har kritisk information og personfølsomme data, at slå Java fra, selvom de måske bliver nødt til at vente med at arbejde videre, til der kommer en løsning? 

"For myndighederne handler det også om, at de skal have en holdning til, hvad den forretningsmæssige konsekvens er af beslutningen (om at slå java fra, red.)," siger Thomas Kristmar.

Han peger på, at der tilbage i august var en lignende 0-dags-sårbarhed i Java, og at det vil ske igen. 

Han supplerer med, at det er normalt, at der altid er en vis mængde it-sårbarheder. 

"Og så er vores bedste bud at udvise påpasselighed. Det, vi gør for vores kunder, er at monitore, så vi kan varsle, hvis der så sker noget mod kunderne," siger han.

Påpasselighed kan ifølge Thomas Kristmar eksempelvis være at anvende en anden særlig browser til surf. 

Hvorfor siger I "brug Java, men udvis påpasselighed" når så mange andre siger: "Slå det fra?" De har vel også forretningskritiske ting i USA?

"Der kan være forskel på, hvad man har. Vi har måske nogle andre forretnignsmæssige hensyn, som gør det nødvendigt at benytte Java."

Hvis du siger, at myndighederne ikke behøver at slå Java fra, så behøver Hr. og Fru Jensen vel heller ikke at gøre det? 

"Jeg udtaler mig ikke om Hr. og Fru Jensen. Jeg udtaler mig om myndighederne. Og der ligger også en forretningsmæssig beslutning i det," siger han.

Læs også: 

Kæmpe sikkerhedshul i Java - Din netbank i fare 

Myndighed: Danskerne skal deaktivere Java nu

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Proces Driver i Hvidovre

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    IT-udvikler til PensionDanmark

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job