Oracle: Så slemt er Java-hullet

Sikkerhedsbristen i Java 7 er blandt de allerværste. Se her, hvor slemt Oracle rangerer bristen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Nu lapper Oracle endelig kritisk Java-hul

Samtidigt med at it-selskabet Oracle udsendte to lapper til sårbarheder i Java 7, beskriver selskabets chef for software-assurance, Eric P. Maurice, hvor slemt det egentlig stod til nede i sikkerhedshullerne.

Det gør han i et blogindlæg på Oracles sikkerhedsblog, hvor Eric P. Maurice bekræfter, at sårbarhederne i Java 7 kunne udnyttes til at afvikle kode på intetanende brugeres computere, hvis brugerne forinden havde været lokket ind på et site med skadelige links. 

I lighed med to af sårbarhederne fundet i Java tilbage i august 2012 skriver Eric P. Maurice, at sikkerhedshullerne denne gang er blevet rangeret med en score på 10 på CVSS Base Score (Common Vulnerability Scoring System), hvor skalaen går fra 0 til 10 med 10 som det højeste.

Fiks det nu

Eric P-Maurice tilskynder også i sit blogindlæg til, at alle bør opdatere deres nuværende Java-installation, da den hullede platform kan udnyttes af it-kriminelle.

For brugernes vedkommende kan det ske på Oracles hjemmeside, hvor Java 7 update 11 er tilgængelig.

For Windows-brugere kan det også gøres fremadrettet ved at sætte computeren til automatisk at hente de nyeste Java-opdateringer.

Udviklere kan hente det nyeste Java udviklingsværktøj og Java Runtime Environment på en af Oracles andre undersider

Går i højt sikkerhedsberedskab

Samtidig med sine sikkerhedsopdateringer skifter Oracle sit sikkerhedsberedskab til "højt", hvilket betyder, at brugerne i visse tilfælde selv skal tillade udførslen af applets, som enten er usignerede eller er selvsigneret.

Næste gang du eksempelvis skal i netbanken eller på en offentlig hjemmeside med dit NemID, der kører på Java-platformen, kan det betyde, at du bliver spurgt, om du vil opdatere dit Java-plugin.

Efter installering af Java 7 update 11 og genstart af computeren kan du derefter gå i netbanken eller på den offentlige hjemmeside.

Læs også:
Nu lapper Oracle endelig kritisk Java-hul

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S