Oracle: Så slemt er Java-hullet

Sikkerhedsbristen i Java 7 er blandt de allerværste. Se her, hvor slemt Oracle rangerer bristen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Nu lapper Oracle endelig kritisk Java-hul

Samtidigt med at it-selskabet Oracle udsendte to lapper til sårbarheder i Java 7, beskriver selskabets chef for software-assurance, Eric P. Maurice, hvor slemt det egentlig stod til nede i sikkerhedshullerne.

Det gør han i et blogindlæg på Oracles sikkerhedsblog, hvor Eric P. Maurice bekræfter, at sårbarhederne i Java 7 kunne udnyttes til at afvikle kode på intetanende brugeres computere, hvis brugerne forinden havde været lokket ind på et site med skadelige links. 

I lighed med to af sårbarhederne fundet i Java tilbage i august 2012 skriver Eric P. Maurice, at sikkerhedshullerne denne gang er blevet rangeret med en score på 10 på CVSS Base Score (Common Vulnerability Scoring System), hvor skalaen går fra 0 til 10 med 10 som det højeste.

Fiks det nu

Eric P-Maurice tilskynder også i sit blogindlæg til, at alle bør opdatere deres nuværende Java-installation, da den hullede platform kan udnyttes af it-kriminelle.

For brugernes vedkommende kan det ske på Oracles hjemmeside, hvor Java 7 update 11 er tilgængelig.

For Windows-brugere kan det også gøres fremadrettet ved at sætte computeren til automatisk at hente de nyeste Java-opdateringer.

Udviklere kan hente det nyeste Java udviklingsværktøj og Java Runtime Environment på en af Oracles andre undersider

Går i højt sikkerhedsberedskab

Samtidig med sine sikkerhedsopdateringer skifter Oracle sit sikkerhedsberedskab til "højt", hvilket betyder, at brugerne i visse tilfælde selv skal tillade udførslen af applets, som enten er usignerede eller er selvsigneret.

Næste gang du eksempelvis skal i netbanken eller på en offentlig hjemmeside med dit NemID, der kører på Java-platformen, kan det betyde, at du bliver spurgt, om du vil opdatere dit Java-plugin.

Efter installering af Java 7 update 11 og genstart af computeren kan du derefter gå i netbanken eller på den offentlige hjemmeside.

Læs også:
Nu lapper Oracle endelig kritisk Java-hul

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S