Oracle: Så slemt er Java-hullet

Sikkerhedsbristen i Java 7 er blandt de allerværste. Se her, hvor slemt Oracle rangerer bristen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Nu lapper Oracle endelig kritisk Java-hul

Samtidigt med at it-selskabet Oracle udsendte to lapper til sårbarheder i Java 7, beskriver selskabets chef for software-assurance, Eric P. Maurice, hvor slemt det egentlig stod til nede i sikkerhedshullerne.

Det gør han i et blogindlæg på Oracles sikkerhedsblog, hvor Eric P. Maurice bekræfter, at sårbarhederne i Java 7 kunne udnyttes til at afvikle kode på intetanende brugeres computere, hvis brugerne forinden havde været lokket ind på et site med skadelige links. 

I lighed med to af sårbarhederne fundet i Java tilbage i august 2012 skriver Eric P. Maurice, at sikkerhedshullerne denne gang er blevet rangeret med en score på 10 på CVSS Base Score (Common Vulnerability Scoring System), hvor skalaen går fra 0 til 10 med 10 som det højeste.

Fiks det nu

Eric P-Maurice tilskynder også i sit blogindlæg til, at alle bør opdatere deres nuværende Java-installation, da den hullede platform kan udnyttes af it-kriminelle.

For brugernes vedkommende kan det ske på Oracles hjemmeside, hvor Java 7 update 11 er tilgængelig.

For Windows-brugere kan det også gøres fremadrettet ved at sætte computeren til automatisk at hente de nyeste Java-opdateringer.

Udviklere kan hente det nyeste Java udviklingsværktøj og Java Runtime Environment på en af Oracles andre undersider

Går i højt sikkerhedsberedskab

Samtidig med sine sikkerhedsopdateringer skifter Oracle sit sikkerhedsberedskab til "højt", hvilket betyder, at brugerne i visse tilfælde selv skal tillade udførslen af applets, som enten er usignerede eller er selvsigneret.

Næste gang du eksempelvis skal i netbanken eller på en offentlig hjemmeside med dit NemID, der kører på Java-platformen, kan det betyde, at du bliver spurgt, om du vil opdatere dit Java-plugin.

Efter installering af Java 7 update 11 og genstart af computeren kan du derefter gå i netbanken eller på den offentlige hjemmeside.

Læs også:
Nu lapper Oracle endelig kritisk Java-hul

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS