Oracle: Så slemt er Java-hullet

Sikkerhedsbristen i Java 7 er blandt de allerværste. Se her, hvor slemt Oracle rangerer bristen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Nu lapper Oracle endelig kritisk Java-hul

Samtidigt med at it-selskabet Oracle udsendte to lapper til sårbarheder i Java 7, beskriver selskabets chef for software-assurance, Eric P. Maurice, hvor slemt det egentlig stod til nede i sikkerhedshullerne.

Det gør han i et blogindlæg på Oracles sikkerhedsblog, hvor Eric P. Maurice bekræfter, at sårbarhederne i Java 7 kunne udnyttes til at afvikle kode på intetanende brugeres computere, hvis brugerne forinden havde været lokket ind på et site med skadelige links. 

I lighed med to af sårbarhederne fundet i Java tilbage i august 2012 skriver Eric P. Maurice, at sikkerhedshullerne denne gang er blevet rangeret med en score på 10 på CVSS Base Score (Common Vulnerability Scoring System), hvor skalaen går fra 0 til 10 med 10 som det højeste.

Fiks det nu

Eric P-Maurice tilskynder også i sit blogindlæg til, at alle bør opdatere deres nuværende Java-installation, da den hullede platform kan udnyttes af it-kriminelle.

For brugernes vedkommende kan det ske på Oracles hjemmeside, hvor Java 7 update 11 er tilgængelig.

For Windows-brugere kan det også gøres fremadrettet ved at sætte computeren til automatisk at hente de nyeste Java-opdateringer.

Udviklere kan hente det nyeste Java udviklingsværktøj og Java Runtime Environment på en af Oracles andre undersider

Går i højt sikkerhedsberedskab

Samtidig med sine sikkerhedsopdateringer skifter Oracle sit sikkerhedsberedskab til "højt", hvilket betyder, at brugerne i visse tilfælde selv skal tillade udførslen af applets, som enten er usignerede eller er selvsigneret.

Næste gang du eksempelvis skal i netbanken eller på en offentlig hjemmeside med dit NemID, der kører på Java-platformen, kan det betyde, at du bliver spurgt, om du vil opdatere dit Java-plugin.

Efter installering af Java 7 update 11 og genstart af computeren kan du derefter gå i netbanken eller på den offentlige hjemmeside.

Læs også:
Nu lapper Oracle endelig kritisk Java-hul

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS