Danske Banks hjemmeside lagt ned af kunderne

Efter introduktionen af et nyt kundeprogram, der blandt andet indeholder nye gebyrer, har Danske Banks kunder lagt bankens hjemmeside ned.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint.

I dag, mandag, er Danske Banks hjemmeside blev lagt ned af bankens kunder.

Det oplyser Kenni Leth, der er pressechef hos Danmarks største bank.

"I formiddags har vi haft periodiske udfald på vores hjemmeside, fordi rigtig mange af vores kunder har været på hjemmesiden siden i morges," forklarer Kenni Leth til Computerworld.

Heftig Facebook-debat

Han vurderer, at den ekstraordinære interesse skyldes, at banken i dag introducerer et nyt kundeprogram, som blandt andet indeholder nye gebyrer.

Disse gebyrer har blandt andet været heftigt debatteret på bankens Facebook-profil, hvor Danske Bank selv opfordrer kunderne til at logge på netbanken i dag for at se, hvad indførelsen af det nye kundeprogram betyder for den enkelte kunde. 

"Vi har fået løst problemet med den periodiske drift ved at udvide vores kapacitet, og kunderne kan godt logge på igen, selvom nogen måske vil opleve lidt sene svartider," forklarer Kenni Leth.

Flere banker i problemer

Danske Bank er langt fra den eneste finansielle virksomhed, der for nyligt har fået presset serverne til det yderste - og lidt til.

For en lille måneds tid siden gik 50 mindre danske netbanker med drift hos Skandinavisk Data Center (SDC) i sort mellem jul og nytår, ligesom storbanken Nordea oplevede massive driftsforstyrrelser omkring årsskiftet.

Hos SDC lød forklaringen på, at nedbruddene skyldtes en usædvanlig stor interesse for at tjekke finanserne i helligdagene.

Bølge af hackerangreb mod banker

Forklaringen hos Nordea gik på, at nedbruddet var en kombination af nogle forsinkede batch-kørsler, der kolliderede med travlhed hos storbanken.

Det fik serverne til at brænde sammen og holdt kunderne ude fra netbanken.

Hackere på spil

Flere amerikanske storbanker har også i de seneste måneder også været i sort.

Men her skyldtes det ikke almindelige travlhed og nysgerrighed for egne finanser eller et resultatet af bankernes nye strategiudmeldinger.

Nedbruddene skyldtes derimod ifølge den amerikanske regering, at irakiske hackere gik til angreb mod blandt andre US Bancorp, Bank of America, Citigroup, og Wells Fargo, der blandt andet oplevede DDoS-angreb (distribueret denial-of-service).

I første omgang gik budskabet på, at angrebene var en muslimsk manifestation, men senere har den amerikanske regering i følge netmediet The Register ændret forklaring til, at angrebene reelt var et modsvar til økonomiske sanktioner og placeringen af Stuxnet i iranske atomkræftværk.

Reklamerer med angreb

Tidligere har Computerworld også berettet om, at en hacker ligefrem har udmeldt, at han vil angribe europæiske banker i foråret 2013. 

Også historien om, at Linux-servere tidligere har været benyttet til storstilede angreb mod den russiske og europæiske banksektor, har fundet vej til vores spalter.

Trods de seneste måneders omfattende angrebsbølger mod den internationale finanssektor afviser Danske Bank med henvisning til kundernes brugsmønstre, at formiddagens periodiske udfald har noget at gøre med et ondsindet angreb.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS