Linux-servere udnyttes i stor-angreb på banker

Endnu et netbank-angreb injicerer skadeligt indhold på websider, der ligger på Linux-webservere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Der er et nyt drive by-angreb i gang mod Linux-servere.

Angrebet, der udnytter iframe, inficerer ofrenes computere med Zeus/Zbot-trojaneren, der stjæler netbank-loginoplysninger, advarer sikkerhedsfirmaet ESET.

Linux/Chapro.A-angrebet er med til at tegne en tendens med hensyn til udnyttelsen af 64-bit Apache til levering af malware.

Angrebet minder om det lignende men tilsyneladende urelateret rootkit-angreb, der blev opdaget i sidste måned.

Udnytter Java, IE og Adobe

Chapro sigter efter russiske og europæiske brugere af netbank på Windows ved at injicere skadeligt indhold på websider i forsøget på at udnytte adskillige kendte sårbarheder i Java, Internet Explorer og Adobe ved hjælp af exploit-pakken Sweet Orange, der er hostet på en fjernserver.

Angrebet leverer en frontend, der høster PIN-kode og kontrolcifre fra kredit- og hævekort.

Herudover forsøger angrebet at skjule sig så længe som muligt blandt andet ved at smide en cookie og gemme IP-adressen for den inficerede computer.

Det betyder, at en allerede inficeret pc ikke angribes igen, selvom brugeren igen besøger det kompromitterede websted.

Undgår at tiltrække sig opmærksomhed

Derved undgås det, at den allerede inficerede pc tiltrækker sig særlig opmærksomhed fra administratorer i forbindelse med sikkerhedsanalyse.

"Angrebet, der beskrives i nærværende analyse, viser tydeligt den stigende kompleksitet af malware-angreb. Dette komplekse angreb spreder sig på tværs af tre forskellige lande og er målrettet brugere i et fjerde land, hvilket gør det meget svært for politimyndighederne at efterforske sagen og løse problemet," skriver Pierre-Marc Bureau fra ESET.

Den største forskel mellem det aktuelle angreb og det fra sidste måned er, at det nye angreb er mere velfungerende og derfor farligere.

Det forrige var mere ru i kanten. ESET oplyser dog, at firmaet endnu ikke har opdaget mange aktive tilfælde af angrebet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S