Hackere sætter sikkerhedshul i Microsofts Office til salg

En 0-dagssårbarhed, der rammer Microsoft Office, er blevet sat til salg i et hacker-forum på nettet.

Artikel top billede

Læs også:
Microsoft lapper 0-dagssårbarhed i Internet Explorer

Hemmelig elite-hackergruppe går efter 0-dagssårbarheder

Hacker sælger nyt Java-hul for 28.000 kroner

Et sikkerhedshul i Microsoft Office er angivelig sat til salg på et hacker-forum.

Salgsannoncen reklamerer med "Microsoft Office 2003/2007/2010 Command Execution 0day", som ifølge CSIS er en dugfrisk 0-dagssårbarhed.

En 0-dagssårbarhed er et hidtil ukendt hul, der ikke findes en opdatering til.

Ifølge sikkerhedsfirmaet påvirker sårbarheden en lang række versioner af Microsoft Office.

Den fungerer ved at lokke et offer til at klikke på et link eller fremsende særligt udformede dokumenter.

"Det er således et yderst potent digitalt våben, som kan lande i de forkerte hænder," skriver CSIS i en sikkerhedsadvarsel.

Proof of concept-koden (PoC) er sat til salg for et beløb på 20.000 af de såkaldte webmoney, der er en internet-valuta, som anvendes i de mere lyssky internet-fora.

Værdien svarer til amerikanske dollar, hvilket betyder, at prisen er på 110.000 danske kroner.

En 0-dagssårbarhed i Office er sat til salg for 20,000 webmoney. Kilde: CSIS

"Det er gruppen "1337Day Team", der tager ansvaret for opdagelsen, hvilket ikke er usandsynligt, da den samme gruppe tidligere har fundet og publiceret talrige 0-dagssårbarheder via samme database," skriver CSIS.

For at promovere salget er der desuden blevet lagt en video på YouTube, der angivelig demonstrerer, hvordan sårbarheden kan misbruges i praksis.

Læs også:
Microsoft lapper 0-dagssårbarhed i Internet Explorer

Hemmelig elite-hackergruppe går efter 0-dagssårbarheder

Hacker sælger nyt Java-hul for 28.000 kroner

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S