Hacker sælger nyt Java-hul for 28.000 kroner

Endnu en hidtil ukendt fejl i Java truer sikkerheden på millioner af pc'er, der stadig kan være udsatte.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Mange begår fejl i deaktiveringen af Java

Computerworld News Service: En ulykke kommer sjældent alene, og Oracle er for tiden inde i en stime.

Få dage efter, at selskabet har offentliggjort en rettelse af det alvorlige sikkerhedshul, der blev opdaget i sidste uge i Java, dukker endnu et hidtil ukendt sikkerhedshul op og truer sikkerheden på millioner af pc'er, der stadig kan være udsatte.

Oracle udgav søndag en opdatering til Java, der rettede en fejl, der var så alvorlig, at myndigheder anbefalede, at man som almindelig bruger deaktiverede Java, med mindre det var "absolut nødvendigt."

Sårbarheder til salg

Nu rapporteres det, at en driftig såkaldt black hat-hacker sælger en ny 0-dagssårbarhed i den seneste version af Java (version 7 update 11) til op til to købere for 28.000 kroner hver.

Sælgeren tilbyder både en færdig angrebskode og kildekoden, skriver sikkerhedsbloggeren Brian Krebs, som faldt over tilbuddet på et lukket, kriminelt forum.

Krebs fortæller, at tilbuddet er blevet fjernet fra forummet, siden han opdagede det, hvilket kunne tyde på, at sælgeren fandt en køber.

"Som jeg ser det, bør dette aflive enhver illusion om, at det er trygt og sikkert at have Java installeret på slutbruger-pc'er uden at være omhyggelig med at isolere programmet," skriver Krebs.

Endnu værre denne gang

Denne helt nye Java-exploit er værre end den sidste, fordi den indtil videre ikke er kendt andet end i det kriminelle hackermiljø, kommenterer Bogdan Botezatu, senior e-trusselsanalytiker hos antivirus producenten Bitdefender.

Med den sårbarhed, der blev rettet søndag, blev angrebskoden identificeret af sikkerhedsanalytikere i flere populære malware-kits. Men den seneste sårbarhed er det kun sælgeren, der kender detaljerne af.

"Angrebsmetoden vil sandsynligvis være ukendt i længere tid, hvilket betyder, at angriberne har længere tid at handle i," kommenterer Botezatu per e-mail.

Oracles sikkerhedstiltag

Tidligere på ugen bemærkede Botezatu i et blogindlæg, at datakriminelle, på trods af at Oracle udsendte en rettelse søndag, fortsat udnytter sårbarheden på maskiner, der endnu ikke er blevet opdateret, til at installere ransomware.

Udover at rette den forrige 0-dagssårbarhed i søndagens opdatering, ændrede Oracle også standardindstillingen af sikkerhedsniveauet i Java til "højt".

Det betyder, at man som bruger skal godkende indlæsningen af Java-applets, der ikke er signeret med et gyldigt certifikat, forklarer Jaimie Blasco, der er chef for AlienVault Labs, i en e-mail.

Selvom det er et godt skridt mod at gøre Java mere sikker i en browser, så er det langt fra løsningen på alle Javas problemer.

"Vi har tidligere set, at angribere er i stand til at stjæle gyldige certifikater og bruge dem til at signere skadelig kode, så derfor vil det ikke overraske mig, hvis den teknik vil blive brugt igen," siger han.

Da Java tilsyneladende er gennemhullet af sårbarheder, anbefaler Botezatu fra Bitdefender, at Oracle identificerer platformens kernekomponenter og omskriver dem fra bunden.

Man kan i hvert fald håbe, at Oracle har gjort noget drastisk for at forbedre platformens sikkerhed, når den næste version af Java udkommer til september.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også: 

Mange begår fejl i deaktiveringen af Java

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos