Hacker sælger nyt Java-hul for 28.000 kroner

Endnu en hidtil ukendt fejl i Java truer sikkerheden på millioner af pc'er, der stadig kan være udsatte.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Mange begår fejl i deaktiveringen af Java

Computerworld News Service: En ulykke kommer sjældent alene, og Oracle er for tiden inde i en stime.

Få dage efter, at selskabet har offentliggjort en rettelse af det alvorlige sikkerhedshul, der blev opdaget i sidste uge i Java, dukker endnu et hidtil ukendt sikkerhedshul op og truer sikkerheden på millioner af pc'er, der stadig kan være udsatte.

Oracle udgav søndag en opdatering til Java, der rettede en fejl, der var så alvorlig, at myndigheder anbefalede, at man som almindelig bruger deaktiverede Java, med mindre det var "absolut nødvendigt."

Sårbarheder til salg

Nu rapporteres det, at en driftig såkaldt black hat-hacker sælger en ny 0-dagssårbarhed i den seneste version af Java (version 7 update 11) til op til to købere for 28.000 kroner hver.

Sælgeren tilbyder både en færdig angrebskode og kildekoden, skriver sikkerhedsbloggeren Brian Krebs, som faldt over tilbuddet på et lukket, kriminelt forum.

Krebs fortæller, at tilbuddet er blevet fjernet fra forummet, siden han opdagede det, hvilket kunne tyde på, at sælgeren fandt en køber.

"Som jeg ser det, bør dette aflive enhver illusion om, at det er trygt og sikkert at have Java installeret på slutbruger-pc'er uden at være omhyggelig med at isolere programmet," skriver Krebs.

Endnu værre denne gang

Denne helt nye Java-exploit er værre end den sidste, fordi den indtil videre ikke er kendt andet end i det kriminelle hackermiljø, kommenterer Bogdan Botezatu, senior e-trusselsanalytiker hos antivirus producenten Bitdefender.

Med den sårbarhed, der blev rettet søndag, blev angrebskoden identificeret af sikkerhedsanalytikere i flere populære malware-kits. Men den seneste sårbarhed er det kun sælgeren, der kender detaljerne af.

"Angrebsmetoden vil sandsynligvis være ukendt i længere tid, hvilket betyder, at angriberne har længere tid at handle i," kommenterer Botezatu per e-mail.

Oracles sikkerhedstiltag

Tidligere på ugen bemærkede Botezatu i et blogindlæg, at datakriminelle, på trods af at Oracle udsendte en rettelse søndag, fortsat udnytter sårbarheden på maskiner, der endnu ikke er blevet opdateret, til at installere ransomware.

Udover at rette den forrige 0-dagssårbarhed i søndagens opdatering, ændrede Oracle også standardindstillingen af sikkerhedsniveauet i Java til "højt".

Det betyder, at man som bruger skal godkende indlæsningen af Java-applets, der ikke er signeret med et gyldigt certifikat, forklarer Jaimie Blasco, der er chef for AlienVault Labs, i en e-mail.

Selvom det er et godt skridt mod at gøre Java mere sikker i en browser, så er det langt fra løsningen på alle Javas problemer.

"Vi har tidligere set, at angribere er i stand til at stjæle gyldige certifikater og bruge dem til at signere skadelig kode, så derfor vil det ikke overraske mig, hvis den teknik vil blive brugt igen," siger han.

Da Java tilsyneladende er gennemhullet af sårbarheder, anbefaler Botezatu fra Bitdefender, at Oracle identificerer platformens kernekomponenter og omskriver dem fra bunden.

Man kan i hvert fald håbe, at Oracle har gjort noget drastisk for at forbedre platformens sikkerhed, når den næste version af Java udkommer til september.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også: 

Mange begår fejl i deaktiveringen af Java

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S