Sådan kan du blive meget bedre end dine konkurrenter

Klumme: Dine kerneprodukter vil med garanti blive kopieret, og det kræver et modtræk, hvor du skal bruge it offensivt. Her kan du få ideer til hvordan.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Boserup)

Det har aldrig været mere sandt end nu:

Danske virksomheder har brug for en it-baseret tilbygning på basisproduktet, der skaber nye konkurrencemæssige fordele.

For over fire år siden skrev jeg i disse spalter om iTunes, som alle virksomheder burde have deres egen version af. Den klumme kan du læse her.

Apple etablerede iTunes for at kunne levere god underholdning på toppen af lækre pads og telefoner.

De havde brug for at forbinde kunderne til Apple gennem deres samlinger af apps, musik, bøger og film.

iTunes er en digital overbygning på det fysiske kerneprodukt, der ikke kun forbedrer brugsoplevelsen af kerneproduktet, men også skaber en tættere forbindelse til kunden og leverer den vare, kunden er interesseret i at betale for.

Brug for differentiering

Det er samme opgave for virksomheder i andre brancher: Drevet af global konkurrence og øget standardisering af kerneprodukterne har de mere end nogensinde brug for differentiering.

For kerneproduktet bliver kopieret, og det kræver et modtræk.

Det handler om at bruge it offensivt.

For nogle vil det være et mål at forandre forretningsmodellen i retning af mere automatisering - det ser vi blandt andet i banksektoren, hvor den lokale filial skal erstattes af (databaserede) online-tjenester med et minimum af rådgiverkontakt.

Information og automatisering går også hånd i hånd i produktionsvirksomhederne, hvor dataanalysen kan bruges til at træffe rutinemæssige beslutninger, så produktionschefen kan koncentrere sig om undtagelserne.

I detailsektoren er der flere, der arbejder mod at introducere mere personlige indkøbsoplevelser for at imødegå den voldsomme konkurrence fra online-konkurrenterne.

Og i den offentlige sektor ser vi for eksempel, at læger suppleres af diagnoseværktøjer, der i mange tilfælde er mere præcise end lægen, når der skal gives et bud på, hvad patienten fejler.

Målene er vidt forskellige fra virksomhed til virksomhed, men fællesnævneren er, at it bliver omdrejningspunkt for forretningsudviklingen.

Men som for fire år siden er spørgsmålet stadig: Har it-afdelingen de nødvendige kompetencer til at kunne spille med, når der skal produktudvikles?

Den har løsningerne, den har teknologien - men stiller den de rigtige spørgsmål?

Har it-afdelingen den fornødne forretningsindsigt og innovationskraft?

Regnekraft er ikke nok

Det er ikke tilstrækkeligt at kunne pege på og implementere ny teknologi,der tilfører øget regnekraft.

Hvis alt kan lade sig gøre, sker der med stor sandsynlighed ikke noget, for så har vi ikke fokuseret.

Udgangspunktet skal være forretningens krav, og nogen skal forstå at oversætte den ønskede differentiering i markedet til en it-baseret løsning.

Gartner og andre har forudsagt, at it-direktøren fremover skal måles på forretningsmæssig impact - direkteindflydelse på top- og bundlinje.

Svaret ligger i de it-baserede konkurrencemæssige fordele: Din virksomheds iTunes.

Til sidst - husk at Apple selvfølgelig også er et eksempel på, at modellen fornyer sig hele tiden:

iTunesforretningsmodellen bliver lige nu udfordret af nye modeller som Spotify og Netflix, der med flatrate-ydelser flytter storforbrugere af underholdningsydelser og dermed udhuler bindingen til Apples hardware.

Karsten Fogh Ho-Lanng er corporate vice president og chief technology officer hos NNIT.

Computerworlds klummer er alene udtryk for skribentens holdninger og er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S