HTC ramt af dramatisk nedtur: Så slemt står det til

HTC har mere end svært ved at følge med de værste konkurrenter på smartphone-markedet. Netop offentliggjort regnskab pensler problemerne ud sort på hvidt.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan vil HTC få dig til at vælge en HTC-telefon

Her er dommen over HTC's top-smartphone: One X

Mens selskaber som Samsung og Apple buldrer derudaf på smartphone-markedet, halser selskaber som Nokia, Blackberry og HTC efter og må kvartal for kvartal se markedsandelene skrumpe ind.

HTC, der netop har frigivet regnskab for fjerde kvartal og hele 2012, oplever en decideret nedtur, selvom selskabet i det forgangne år har lanceret spændende telefoner med både Android og Windows Phone.

Særligt fjerde kvartal var slemt for HTC, for omsætningen faldt med hele 41 procent i forhold til året før, ligesom indtjeningen styrtdykkede med 91 procent.

HTC havde i hele 2012 en omsætning på omkring 55 milliarder kroner, og nettoindtjeningen lyder på 3,3 milliarder kroner.

Det er under det halve af sidste års indtjening.

Udviklingen hos HTC i det seneste år.

Alligevel tror HTC på den strategi, selskabet arbejder efter:

"Vi fortsætter med at fokusere på det vigtigste element i vores forretning: Innovation," udtaler administrerende direktør Peter Chou.

"Vores teams leverer smukt designede telefoner med de nyeste teknologiske forbedringer. Enestående produkter parret med forbedringer i vores markedsføring og en generel forberedelse giver os grund til at være optimistiske for de fremskridt, vi vil opnå i 2013."

HTC hæfter sig i regnskabet blandt andet ved, at selskabet har indgået forlig i sagen mod Apple, ligesom HTC fremhæver at fjerde kvartal bød på positive takter på markederne i Japan og Taiwan.

Så slemt står det til for HTC

Læs også:

Sådan vil HTC få dig til at vælge en HTC-telefon

Her er dommen over HTC's top-smartphone: One X

I IDC's seneste opgørelse over smartphone-markedet ses det tydeligt, hvor presset HTC er.

Markedsandelen styrtdykkede med hele 25 procent fra 2011 til 2012, så HTC nu har omkring 4,6 procent af smartphone-markedet.

Smartphone-markedet ifølge IDC.

Siden HTC blev stiftet i 1997, har det taiwanske selskab ellers haft en fremtrædende position på markedet for avancerede mobiltelefoner, lommecomputere og smartphones.

Først som producent af telefoner, som blev solgt af andre selskaber (eksempelvis iPAQ fra Compaq), siden som det HTC, der stod bag produkter som Qtek-serien og nu alle de nye smartphones med Android og Windows Phone.

HTC's 2011 var imidlertid præget af en hel del uro, og derfor arbejder HTC nu efter en ny strategi, der skal vende nedgangen.

Strategien betyder blandt andet, at selskabet sænker antallet at telefoner, det spytter ud på markedet - for så til gengæld at sikre, at de produkter, der lanceres, er de bedst mulige.

Mange venter, at HTC inden længe vil lancere en ny Android-topmodel med kodenavnet M7, der skal tage kampen op med ikke mindst Samsung, der rider på en bølge af succes i disse år.

"Den nye telefon kan få en first-mover fordel i en eller to måneder, før Samsung lancerer Galaxy S4 til april, men i det lange løb er det svært at slå Samsungs telefoner," siger en analytiker til Reuters.

Læs også:

Sådan vil HTC få dig til at vælge en HTC-telefon

Her er dommen over HTC's top-smartphone: One X

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

    Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

    KMD A/S

    Group Financial Controller

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Finance Business Controller

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Nordjylland

    Steno Diabetes Center Copenhagen

    Fremadskuende datatalent til digital transformation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Astrid Busk Nielsen som Key Account Manager ved netIP's kontor i Odense. Hun kommer fra en stilling som Account Manager hos IT-virksomheden ED i Skødstrup. Hun er uddannet indenfor handel og marketing. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S