HTC ramt af dramatisk nedtur: Så slemt står det til

HTC har mere end svært ved at følge med de værste konkurrenter på smartphone-markedet. Netop offentliggjort regnskab pensler problemerne ud sort på hvidt.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan vil HTC få dig til at vælge en HTC-telefon

Her er dommen over HTC's top-smartphone: One X

Mens selskaber som Samsung og Apple buldrer derudaf på smartphone-markedet, halser selskaber som Nokia, Blackberry og HTC efter og må kvartal for kvartal se markedsandelene skrumpe ind.

HTC, der netop har frigivet regnskab for fjerde kvartal og hele 2012, oplever en decideret nedtur, selvom selskabet i det forgangne år har lanceret spændende telefoner med både Android og Windows Phone.

Særligt fjerde kvartal var slemt for HTC, for omsætningen faldt med hele 41 procent i forhold til året før, ligesom indtjeningen styrtdykkede med 91 procent.

HTC havde i hele 2012 en omsætning på omkring 55 milliarder kroner, og nettoindtjeningen lyder på 3,3 milliarder kroner.

Det er under det halve af sidste års indtjening.

Udviklingen hos HTC i det seneste år.

Alligevel tror HTC på den strategi, selskabet arbejder efter:

"Vi fortsætter med at fokusere på det vigtigste element i vores forretning: Innovation," udtaler administrerende direktør Peter Chou.

"Vores teams leverer smukt designede telefoner med de nyeste teknologiske forbedringer. Enestående produkter parret med forbedringer i vores markedsføring og en generel forberedelse giver os grund til at være optimistiske for de fremskridt, vi vil opnå i 2013."

HTC hæfter sig i regnskabet blandt andet ved, at selskabet har indgået forlig i sagen mod Apple, ligesom HTC fremhæver at fjerde kvartal bød på positive takter på markederne i Japan og Taiwan.

Så slemt står det til for HTC

Læs også:

Sådan vil HTC få dig til at vælge en HTC-telefon

Her er dommen over HTC's top-smartphone: One X

I IDC's seneste opgørelse over smartphone-markedet ses det tydeligt, hvor presset HTC er.

Markedsandelen styrtdykkede med hele 25 procent fra 2011 til 2012, så HTC nu har omkring 4,6 procent af smartphone-markedet.

Smartphone-markedet ifølge IDC.

Siden HTC blev stiftet i 1997, har det taiwanske selskab ellers haft en fremtrædende position på markedet for avancerede mobiltelefoner, lommecomputere og smartphones.

Først som producent af telefoner, som blev solgt af andre selskaber (eksempelvis iPAQ fra Compaq), siden som det HTC, der stod bag produkter som Qtek-serien og nu alle de nye smartphones med Android og Windows Phone.

HTC's 2011 var imidlertid præget af en hel del uro, og derfor arbejder HTC nu efter en ny strategi, der skal vende nedgangen.

Strategien betyder blandt andet, at selskabet sænker antallet at telefoner, det spytter ud på markedet - for så til gengæld at sikre, at de produkter, der lanceres, er de bedst mulige.

Mange venter, at HTC inden længe vil lancere en ny Android-topmodel med kodenavnet M7, der skal tage kampen op med ikke mindst Samsung, der rider på en bølge af succes i disse år.

"Den nye telefon kan få en first-mover fordel i en eller to måneder, før Samsung lancerer Galaxy S4 til april, men i det lange løb er det svært at slå Samsungs telefoner," siger en analytiker til Reuters.

Læs også:

Sådan vil HTC få dig til at vælge en HTC-telefon

Her er dommen over HTC's top-smartphone: One X

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

TV2

Android App Developer til TV 2

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice