Her er dommen over HTC's top-smartphone: One X

Efter et år med katastrofale fald i omsætning og markedsandele, modtager HTC nu anmeldernes domme over den nye top-smartphone, One X.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan vil HTC få dig til at vælge en HTC-telefon

Sådan vil Nokia og HTC i fællesskab dræbe Nokia

HTC sadler om: Slut med mange modeller

Det seneste år har ikke været det sjoveste for taiwanske HTC.

Regnskabstal for første kvartal 2012 viste for nylig et fald i omsætningen på næsten 35 procent i forhold til samme periode året før og et fald i indtjeningen med hele 70 procent.

Analysefirmaet IDC frigav i går nye tal for udviklingen på smartphone-markedet, og også her har HTC noget at bekymre sig om. Fra første kvartal 2011 til første kvartal i år faldt HTC's globale smartphone-markedsandel med hele 23,3 procent ifølge IDC.

Kilde: IDC

Med en nuværende markedsandel på 4,8 procent er HTC den mindste i gruppen af store smartphone-producenter, der i IDC-opgørelsen tæller Samsung, Apple, Nokia Research in Motion og altså HTC.

"HTC's problemer på US-markedet påvirkede endnu engang den overordnede performance negativt," skriver IDC.

"Men den relativt stærke præstation i Asia/Pacific betød, at firmaet kunne fastholde sin position blandt de de fem største smartphone-leverandører. Firmaets fremtidige succes afhænger i høj grad af dets One X og S-produkter," lyder vurderingen fra IDC.

I skyggen af Samsung og Apple

Det er netop HTC One-serien, der skal sikre selskabets vækst i den kommende tid.

Siden HTC blev stiftet i 1997, har selskabet haft en fremtrædende position på markedet for avancerede mobiltelefoner, lommecomputere og smartphones.

Men ikke mindst selskaber som Samsung og Apple har i de senere år domineret scenen så meget, at HTC er kommet til at stå lidt i skyggen

Om en ny top-model som One X kan ændre det, er endnu for tidligt at sige, men HTC kan uanset hvad glæde sig over, at mobil-anmelderne tildeler produktet flotte karakterer.

Du kan om kort tid læse vores egen, grundige anmeldelse af HTC One X, men indtil da giver vi dig her overblikket over de forskellige teknologi-mediers domme over HTC One X.

Her er dommen over HTC One X

Amerikanske Cnet giver HTC One X fire ud af fem stjerner og roser blandet HTC for den gode 4,7 tommer skærm, et godt kamera og Sense 4-brugergrænsefladen.

På den negative side bemærkes, at batteriet ikke kan skiftes ud, og at der ikke er plads til et SD-kort.

Hos britiske ZDNet får One X karakteren otte ud af ti.

"HTC's flagskib One X er en stor, men alligevel stilfuld telefon med en fantastisk 4,7 tommer skærm. Dens banebrydende specifikationer med en quad-core CPU vil appellere til super-brugere, men fraværet af storage, der kan udvides, og en ringe batteritid er skuffende," lyder dommen.

Vores kolleger på amerikanske PCWorld giver HTC One X karakteren fire ud af fem, og Engadget kalder den "a masterpiece of an Android device."

Også Techradar er stort set oppe i en topkarakter med 4,5 ud af fem mulige.

"Kort sagt: Rivalerne må hellere tage sig sammen i 2012, hvis de vil hindre, at HTC sparker gang i en genoplivelse af det populære smartphone-brand"

Se Techradars anmeldelse her:

Læs også:

Sådan vil HTC få dig til at vælge en HTC-telefon

Sådan vil Nokia og HTC i fællesskab dræbe Nokia

HTC sadler om: Slut med mange modeller

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S