It-firma opnår vækst på 283 procent efter kæmpe-ordre

Dansk kæmpe-ordre hamrer omsætningen i vejret hos EPR-leverandør. Nu skruer topchefen forventningerne endnu højere op.

Artikel top billede

Læs også:
CIO i Mærsk Drilling: Derfor skifter vi ERP-platform

Her er de førende ERP-selskaber i Danmark

IFS' skandinaviske direktør har grund til at smile bredt, når snakken falder på ERP-selskabets danske aktiviteter.

Virksomheden, der leverer EPR-løsninger gennem IFS Application, voksede nemlig med hele 283 procent målt på licensomsætning i Danmark i regnskabsåret 2012.

Den stejle vækstkurve på 283 procent skyldes primært Mærsk Drilling og Maersk Supply Service, der skiftede til IFS fra SAP sidste år.

Ifølge IFS er det ikke muligt at oplyse om det nøjagtige omsætningsbeløb grundet børsregler.

Men overordnet skal væksten ses i lyset af ændringer i virksomhedens kundesegment, fortæller IFS' skandinaviske topchef.

"Vores vækstrate skyldes vores fokus på de helt store virksomheder," siger Glenn Arnesen, der er CEO for IFS Scandinavia.

Ifølge topchefen opererer IFS i 80 lande med en kundebase på over 2.000 virksomheder.

Ændret fokus giver nu pote
Virksomheden konkurrerede i starten direkte med EPR-konkurrenterne Microsoft og SAP om samme kunder, men fokus er skiftet, og virksomheden lægger nu kræfterne ved olie og gas- og fremstillingsindustrien.

"I Danmark havde vi opstartsvanskeligheder, fordi vi forsøgte at gå i direkte konkurrence med Microsoft, der står i ekstremt stærk position i Danmark," fortæller Glenn Arnesen.

I 2009 erklærede virksomheden, at omsætningen skulle fordobles inden 2014.

Og med en nettoomsætning på omkring 678 millioner kroner for regnskabsåret 2012 kan Glenn Arnesen sætte flueben ud for den målsætning.

"Vores nye målsætning ændres nu, og vi vil nu arbejde for at fordoble licensomsætningen over de næste tre år," siger Glenn Arnesen.

Udover forretningerne med Mærsk, er danske Terma og Dyrup også store kunder for IFS.

Virksomhedens samlerede resultat før skat er opgjort til 67,7 millioner danske kroner.

IFS Application blev i 2012 opdateret til version 8.

Læs også:
CIO i Mærsk Drilling: Derfor skifter vi ERP-platform

Her er de førende ERP-selskaber i Danmark

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job