Microsofts Skype-boss: Her er fremtidens kommunikation

San Diego: På sin keynote i San Diego fortalte Tony Bates fra Microsofts Skype-division om fremtidens unified communications.

Artikel top billede

Læs også:

Microsoft smelter Skype sammen med Lync

Lync Conference 2013, San Diego: Godt 1.000 mennesker havde fundet sig til rette på Lync Conference 2013 for at høre Skype-topchef Tony Bates' vision for unified communications.

"På mange måder er dette en udviklingsrejse, og vi er faktisk først lige begyndt. Der er så meget mere, vi kan gøre," starter Tony Bates ud.

Her er UC-visionen 

Konferencen i San Diego skal vise de godt 1.000 fremmødte deltagere, hvad Lync 2013 og fremtidens kommunikation vil byde på.

"Kommunikation er så fundamentalt for vores hverdag og samarbejde, at vi faktisk bliver nødt til at gøre det mere humant," siger Tony Bates.

For kommunikationsteknologien er gået i en forkert retning ifølge topchefen.

"Tag telefonen. Den medførte, at det var alt for nemt for mig at lade være med at gå ned på pubben og faktisk socialisere og interagere på en personlig og dyb måde," siger han og fortsætter:

"Teknologi har på nogle måder gjort verden mindre, men den har på en måde også skubbet os væk fra hinanden."

De oprindelige kommunikationsformer skal tilbage

Han påpeger blandt andet, at de sociale medier har gjort det muligt slet ikke at mødes.

Ifølge Tony Bates er det nogle gange en envejskommunikation, hvor en masse mennesker råber i munden på hinanden.

Det er en forkert udvikling - vi skal derimod tilbage til de oprindelige dyder omkring kommunikation, mener han. 

"Vi vil bringe bytorvet tilbage, hvor folk mødtes for at kommunikere og udveksle ideer - blot på en virtuel og intim måde, der skaber mere dybde og mere samarbejde og mere mening," siger Tony Bates og følger op:

"Det, jeg virkelig beskriver her, er 'rehumanization' af kommunikation."

Brugeren i centrum

Det handler om, at teknologien skal kunne håndtere menneskers kommunikation og ikke omvendt.

"Hver eneste dag er vi alle både forbrugere, professionelle, venner, familie og kolleger på en gang - kommunikationsteknologi bliver i ligeså høj grad nødt til at kunne flytte sig imellem disse dimensioner," fremhæver han.

"I dag retter folk sig ind efter teknologien. Alle de enheder, applikationer og netværk, der er i dag, har hver deres sæt af regler og identiteter, og kræver, at vi overholder dem. Vi bliver nødt til at sætte folks behov først og lade teknologien følge efter."

Det kan vi vente os af Lync i fremtiden

Mod slutningen af sin keynote giver han forsamlingen en række løfter.

"Brugeroplevelsen skal være simpel, praktisk naturlig og gnidningsfri. Barriere for kommunikationen skal fjernes for alle. Vi skal sørge for at designe services og enheder, som folk vil have - det vil blandt andet sige platformsuafhængig og mobilitet. Og til sidst skal det være pålideligt og sikkert at anvende,"  siger Tony Bates og runder af:

"Det er vores vision. Og nu, hvor vi har bragt Lync og Skype sammen i én division, har vi muligheden for virkelig at levere denne fantastiske kommunikations-oplevelse."

Microsoft er for alvor gået ind i kampen med Cisco med hensyn til IP-telefoni. Her har Lync gået fra tre millioner brugere til fem millioner brugere i løbet af de sidste 14 måneder. 

Læs også:

Microsoft smelter Skype sammen med Lync

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

AP Pension

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS