Microsofts Skype-boss: Her er fremtidens kommunikation

San Diego: På sin keynote i San Diego fortalte Tony Bates fra Microsofts Skype-division om fremtidens unified communications.

Artikel top billede

Læs også:

Microsoft smelter Skype sammen med Lync

Lync Conference 2013, San Diego: Godt 1.000 mennesker havde fundet sig til rette på Lync Conference 2013 for at høre Skype-topchef Tony Bates' vision for unified communications.

"På mange måder er dette en udviklingsrejse, og vi er faktisk først lige begyndt. Der er så meget mere, vi kan gøre," starter Tony Bates ud.

Her er UC-visionen 

Konferencen i San Diego skal vise de godt 1.000 fremmødte deltagere, hvad Lync 2013 og fremtidens kommunikation vil byde på.

"Kommunikation er så fundamentalt for vores hverdag og samarbejde, at vi faktisk bliver nødt til at gøre det mere humant," siger Tony Bates.

For kommunikationsteknologien er gået i en forkert retning ifølge topchefen.

"Tag telefonen. Den medførte, at det var alt for nemt for mig at lade være med at gå ned på pubben og faktisk socialisere og interagere på en personlig og dyb måde," siger han og fortsætter:

"Teknologi har på nogle måder gjort verden mindre, men den har på en måde også skubbet os væk fra hinanden."

De oprindelige kommunikationsformer skal tilbage

Han påpeger blandt andet, at de sociale medier har gjort det muligt slet ikke at mødes.

Ifølge Tony Bates er det nogle gange en envejskommunikation, hvor en masse mennesker råber i munden på hinanden.

Det er en forkert udvikling - vi skal derimod tilbage til de oprindelige dyder omkring kommunikation, mener han. 

"Vi vil bringe bytorvet tilbage, hvor folk mødtes for at kommunikere og udveksle ideer - blot på en virtuel og intim måde, der skaber mere dybde og mere samarbejde og mere mening," siger Tony Bates og følger op:

"Det, jeg virkelig beskriver her, er 'rehumanization' af kommunikation."

Brugeren i centrum

Det handler om, at teknologien skal kunne håndtere menneskers kommunikation og ikke omvendt.

"Hver eneste dag er vi alle både forbrugere, professionelle, venner, familie og kolleger på en gang - kommunikationsteknologi bliver i ligeså høj grad nødt til at kunne flytte sig imellem disse dimensioner," fremhæver han.

"I dag retter folk sig ind efter teknologien. Alle de enheder, applikationer og netværk, der er i dag, har hver deres sæt af regler og identiteter, og kræver, at vi overholder dem. Vi bliver nødt til at sætte folks behov først og lade teknologien følge efter."

Det kan vi vente os af Lync i fremtiden

Mod slutningen af sin keynote giver han forsamlingen en række løfter.

"Brugeroplevelsen skal være simpel, praktisk naturlig og gnidningsfri. Barriere for kommunikationen skal fjernes for alle. Vi skal sørge for at designe services og enheder, som folk vil have - det vil blandt andet sige platformsuafhængig og mobilitet. Og til sidst skal det være pålideligt og sikkert at anvende,"  siger Tony Bates og runder af:

"Det er vores vision. Og nu, hvor vi har bragt Lync og Skype sammen i én division, har vi muligheden for virkelig at levere denne fantastiske kommunikations-oplevelse."

Microsoft er for alvor gået ind i kampen med Cisco med hensyn til IP-telefoni. Her har Lync gået fra tre millioner brugere til fem millioner brugere i løbet af de sidste 14 måneder. 

Læs også:

Microsoft smelter Skype sammen med Lync

Annonce

Akademikernes A-kasse

IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Fælles AI

AI Lead

Fyn

AL Sydbank

Afdelingsleder til AI Udvikling

Københavnsområdet

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks